spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Çarşamba, 4 Ekim 2023

Kristal Kabin Ödülleri açıklandı

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

Havacılık endüstrisinin merakla beklediği “Kristal Kabin Ödülleri” sahiplerini buldu. 2010’a damgasını vuran bu yenilikçi tasarımlar, uçakta yolcu konforunu artırmayı ve keyifli yolculuk sağlamayı amaçlıyor.

 

6 kategoride verilen ödüller arasında en çok ilgi çeken Yeni Zelanda Havayolları’nın geliştirdiği “SkyCouch” adlı tasarım oldu; ekonomi sınıfındaki 3 koltuk, 2 kişilik yatağa dönüşüyor. Çok konuşulan bu kabin yeniliği ödülü hak etmişti. Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenen Uluslararası Uçak İçi Tasarım ve Donanımları Fuarı’nda (Aircraft Interiors Expo 2011) ödüle layık görülen tasarımlar, şüphesiz gelecekte daha keyifli seyahat etmemizi sağlayacak.

 

Yolcu Konforu

SKYCOUCH

Recaro tarafından geliştirilen Air New Zealand’ın SkyCouch’u; daha fazla yer isteyen çiftler ve çocuklu aileler için ideal. Ekonomi sınıfı 3 koltuk birleştirilerek neredeyse 2 kişilik yatak elde ediliyor. Özellikle uzun uçuşlarda iyi bir gece uykusu sağlıyor.

 

Endüstriyel Tasarım

BL3520

Recaro tasarımı olan ekonomi sınıfı koltuğu BL3520; hafiflik, optimize edilmiş yaşam alanı ve konfor gibi 3 önemli özellik taşıyor. Her bir koltuğun ağırlığı 11 kilo azaltıldı. 71 santimetre koltuk aralığına sahip uçaklarda bile yolculara daha fazla alan kalıyor. BL3520, yakıt tüketimini ve karbon emisyonunu azaltarak havayolunun işletme giderlerini düşürüyor.

 

Eğlence ve İletişim

RAVE

IMS şirketinin geliştirdiği güvenilir ses video eğlence anlamına gelen RAVE kontrol ünitesine sahip her koltukta ekrandan oluşan bir uçuş eğlence sistemi. Geliştirilme amacı içerik saklama, işlevsellik ve tekrar oynatma olan RAVE ile yolcu istediği video veya müziğe kolayca ulaşabiliyor. Havayollarının uçuş eğlence sistemleri maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen sistem diğerlerine göre daha güvenilir. RAVE’in dokunmatik HD ekranı yolculara keyifli seyir sunarken, birçok bilgi de depolanabiliyor.

 

Çevre Dostu

EL SÜRÜLMEYEN ÇÖP KAPAĞI

Çoğu yolcu ve kabin görevlisi, tuvalette çöp kutusunun kapağına dokunmak istemez. Elektro Metall Export ve Schueschke Solid Surface firmaları, bunun için otomatik kapak geliştirdi. Elinizi uzatınca sensörlü kapak açılıyor.

 

Materyal ve Parça

GALLEY IŞIĞI

Lufthansa Teknik, dünyanın en ince galley (uçak mutfağı) ışıklandırmasını yarattı. Galley bölümü, uzakta zemin yolu işaretleme sistemine en çok ihtiyaç duyulan alanlar. Çünkü acil durumda yolculara ışıklandırmayla yol gösteriyor. Lufthansa Teknik‘in birçok rengi bulunan yeni ışıklandırması, elektriğe ihtiyaç duymuyor.

 

Üniversite

AIRGONOMIC

Münih Üniversitesi’nin tasarımında koltuğa entegre edilmiş yüksek teknolojili jel pedler, yolcunun vücuduna göre şekil alarak konforu artırıyor. Elektrikle hareket eden bu jel pedler, koltuğun sert yüzeyini yumuşatıyor.

 

Jüri Özel Ödülü

AIRBORNE HOTEL

Airborne Hotel Systems’in tasarladığı iki katlı koltuk konsepti, uçağın içindeki alanı yeniden düzenleyerek her bir yolcu için tam yatar koltuk sağlıyor.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika