spot_img
spot_imgspot_img
13.7 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Kotil: ‘Thy En Prestijli Havayolu’

Seçtiklerimiz

Kotil, Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Kurulu ve THY’nin bu yılki performansı hakkında açıklamalarda bulundu.

       

IATA’ya 125 ülkeden 230 havayolu şirketinin üye olduğunu ve dünya havacılığının yüzde 90 yolcusunun IATA üyeleri tarafından taşındığını kaydeden Kotil, "Bu yıl dünya havacılığında 2,6 milyar dolar kar bekleniyor. Bu, 536 milyar dolar ciroya göre çok düşük bir rakam" dedi.

       

Temel Kotil, Berlin’deki toplantıda IATA Yönetim Kuruluna 3’üncü kez üst üste seçildiğini belirterek, "3 dönem arka arkaya seçilmek güzel bir duygu. Yaşasın THY. Berlin’de en önemsenen genel müdürlerden biriydim. Performans açısından gurur veriyor, enerji veriyor, motivasyon veriyor" diye konuştu.

       

Kotil, THY’nin, hem ciro hem taşıdığı yolcu sayısı bakımından dünya havacılığının yüzde 1,3’ünü oluşturduğunu ifade ederek, IATA Başkanı Giovanni Bisignani’nin toplantıdaki sunumunda, "Yüzde 10 kar marjını yakalayan havayolu şirketleri arasında THY’nin de sıralamada yer almasının gurur verici olduğunu" söylediğine dikkati çekti.

       

EN PRESTİJLİ KATEGORİ

       

"Kriz öncesi yüzde 10 kar edenler var. Ancak kriz döneminde yüzde 10 kar eden havayolu sayısı birkaç tane, onlardan bir tanesi de biziz" diyen Kotil, "Abartma yapmıyorum, şu anda havacılık sektöründe THY’yi tanımayan kimse yok. En prestijli havayolu kategorisindeyiz" şeklinde konuştu.

       

Temel Kotil, önümüzdeki dönemde sadece sektörün bildiği değil, tüm dünyanın bildiği bir havayolu olmayı istediklerini, bunun için marka çalışmaları yaptıklarını anlattı.

       

STAR ALLİANCE’IN KATKISI

       

THY’nin bu başarısının Star Alliance’de de örnek gösterildiğine işaret eden THY Genel Müdürü Kotil, şunları kaydetti:

       

"İyi ki Star Alliance’a girmişiz. Çünkü büyümemize, Star Alliance çok katkıda bulundu. Katkısı, marka üzerinde oldu. Giderleri kontrol etmek ve kalite bizim iç işimizdi. Star Alliance, markalaşma açısından pozitif etki yaptı. ‘Star Alliance üyesiyseniz iyisiniz’ denildi. Star Alliance’ın büyümesine sebep oluyoruz. Bu önemli. Bulunduğumuz coğrafyada etkin bir kale durumundayız. Birlik içinde Avrupa’da Lutfhansa’dan sonra biz geliyoruz. Bizi güzel örnek gösteriyorlar. ‘Böyle üye olun’ diye. Uluslararası organizasyonlar da THY’yi örnek veriyor. Bu da gurur veriyor, büyük bir başarı var ortada."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika