spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Katar’dan, İsrail’e Havalimanı İnşa Önerisi

Seçtiklerimiz

Katar Gazze’yi Yeniden İmar Komitesi, abluka altında bulunan Gazze’de yeniden bir havalimanı inşa etmek için İsrail’e öneride bulunduklarını ancak yetkililerden yanıt alamadıklarını söyledi.
 
Gazze Yeniden Yapılanma Ulusal Komitesi Başkanı ve Katar Büyükelçisi Muhammed El-Emadi söz konusu istek sonrası İsrail tarafının konuyu düşünmeleri gerektiğini söylediğini ve ağırdan alarak işi yokuşa sürdüğünü kaydetti.

Gazze merkezli haber ajansı SAWA’ya konuşan El Emadi "İsrail’in güvenlik çekinceleri var. Biz de onlara güvenliği Katarlı görevlilerin sağlayacağını, uçakların da doğrudan Doha’dan Gazze’ye ineceğini söyledik. Ancak İsrail bize konuyla ilgili geri dönüş yapmadı." açıklamasında bulundu.

 
El Emadi Tel Aviv yönetiminin böyle bir havalimanının İsrail tarafına yapılmasını önerdiğini ancak bu önerinin de Katar yönetimi tarafından kabul edilmediğini söyledi.İsrail ile Filistin arasında yapılan barış anlaşması sonrası 1998 yılında Gazze’ye uluslararası bir havalimanı yapılmıştı.

Aralarında İspanya ile Almanya’nın olduğu ülkelerin mali desteğiyle inşa edilen havalimanı, eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat tarafından açılmıştı. Tasarım ve dekorasyonunu Faslı mimarlar tarafından üstlenilen 6 salonlu yapı, aradan bir sene geçmeden İsrail tarafından bombalanarak kullanılamaz hale getirildi.

ABD’ye yapılan 11 Eylül 2001 saldırılarından birkaç sonra da, İsrail ordusu havalimanının radar anteni ve iniş pistini buldozerlerle yerle bir etti.

 
Gazzelilerin yurt dışına çıkış çilesi


Havalimanının yıkılmasının ardından Gazze’de Filistinlilerin yurt dışına açılan tek noktası güneyde Mısır sınırında bulunan Refah Sınır Kapısı. Ancak Mısır yönetiminin belirli dönemlerde gerekçe göstermeksizin gümrük kapılarını kapatması, Gazze halkını zor duruma sokuyor.

Bunun yanında Mısırlı görevlilerin haraç ve rüşvet talepleri Filistinlileri çileden çıkarmış durumda. Gazzeli birinin yurt dışına çıkabilmesi için önce Mısır’a geçiş yapması ve ardından Kahire Havalimanı’na gitmesi gerekiyor.

 
Yaklaşık 2 milyon nüfuslu Gazze’de bir yolcunun yakın bir ülkeye gitmesi için bir gününü ayırması gerekiyor. Gazze Havalimanı faaliyetteyken bu süre sadece birkaç saat alıyordu.
 
Katar’ın Gazze’ye yardımı devam ediyor


Doha yönetimi, Katar Gazze’yi Yeniden İmar Komitesi bünyesinde yaptığı çalışmalarla İsrail’in 2014’teki son saldırılarının ardından bölgenin yeniden imarı ve sağlık merkezlerinin geliştirilmesi başta olmak üzere çeşitli yardım ve kalkınma projelerini hayata geçiriyor.

Bu kapsamda Filistin’e milyonlarca Dolar yardım yapan Katar, abluka altındaki bölgede yaşayan insanların yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor.

 
Geçtiğimiz Kasım ayında Katar ve İsrail, Kıbrıs’ta, Gazze Şeridi’ne mal tedarik edecek bir liman kurulması ve adayla Filistin arasında bir deniz taşımacılığı rotası oluşturulması konusunda anlaşma sağlamıştı.
 
Katar Emiri Şeyh Temim her daim ülkesinin Gazze’nin yeniden imarı ve Filistin halkına yönelik desteğinin devam edeceğini belirtiyor. Şeyh Temim, ayrıca bölge halkına farklı alanlarda gerekli olan yakıt ihtiyacının temini için de çalışmalar yapıyor.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika