spot_img
spot_imgspot_img
8.5 C
İstanbul
Perşembe, 29 Şubat 2024

Kapadokya Havalimanı`nda Yangın Tatbikatı

Seçtiklerimiz

95 kişilik bir ekibin görev aldığı tatbikatta, senaryo gereği düşen bir uçaktaki yangın söndürülerek yaralılar UMKE ekipleri tarafından kurtarıldı.
 
Nevşehir`in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesi yakınlarında bulunan Nevşehir Kapadokya Havalimanı`nda gerçekleştirilen tatbikatta; Kapadokya Havalimanı ARFF ekipleri, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekipleri, Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, 112 Acil, Emniyet Müdürlüğü ekiplerinden oluşan toplam 95 kişi görev aldı.
 
Gülşehir Kaymakamı ve Nevşehir Kapadokya Havalimanı İdari Amiri Mesut Yakuta ve Kapadokya Havalimanı Baş Müdürü Ali Şerit`in de izlediği tatbikatta, senaryo gereği XYZ Havayollarına ait A-319 tipindeki İstanbul-Nevşehir seferini yapan yolcu uçağı iniş esnasında pistten çıktı. Maket uçağın pistten çıkması sonrasında çıkan yangın ile birlikte havalimanında alarm verildi.

Alarmın ardından olay yerine gelen Havalimanı ARFF ve Nevşehir Belediyesi itfaiye ekipleri yangına ilk müdahaleyi yaparken, olay yerinegelen İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ve UMKE ekipleri uçak enkazındaki yaralıları patlama tehlikesine karşı olay yerinden uzaklaştırdı. Yangın kısa sürede söndürülürken, UMKE ekipleri de ilk müdahaleyi yaptığı yaralıları sağlık kuruluşlarına yönlendirdi. Daha sonra havalimanında yaklaşık 45 dakika süren tatbikata katılan personele ikramda bulunuldu.

Kapadokya Nevşehir Havalimanı Baş Müdürü Ali Şerit, yaptığı açıklamada, her yıl rutin olarak yaptıkları uçak kazası ve yangın tatbikatını bu yıl ilk kez gece gerçekleştirdiklerini söyledi. Şerit, tatbikatın başarılı geçtiğini belirterek görev alan personele teşekkür etti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika