spot_img
spot_imgspot_img
15.3 C
İstanbul
Pazar, 19 Mayıs 2024

Japon bilim insanları, uçabilen tren geliştirdi

Seçtiklerimiz

Trenin rayla teması sona erdiğinde, sürtünme de ortadan kalktığında araç, normal trenlerden daha fazla hıza ulaşıp daha az enerji tüketiyor.Her ne kadar ray üzerinde süzülme fikrinden yola çıkarılan ilk araç bu olmasa da bazı avantajlara sahip.

Manyetik raylı trenler (Maglev), aracın altını yukarı doğru iten güçlü elekromıknatıslar kullanıyor ve bu da trenin yerden yüksekten gitmesini sağlıyor.

Maglev trenlerindeki sorun, bu trenlerin tren ve ray arasındaki belli miktarda rüzgarın üstesinden gelmek zorunda olmaları. Enerjinin büyük bölümü bu karşı gücün üstesinden gelebilmek için kullanılıyor. 

Tren-uçak ise kanatlarından da faydalanarak alttaki bu havayı avantaja dönüştürüyor ve böylece ileriye doğru momentum sağlıyor.

Yeni araç ile ilgili sorun ise, Uçağın üç ana eksendeki hareketlerini (pitch, roll, yaw) yapabilmek için sahip olduğu kanatlarının aracın altının yere paralel kalmasını çok zorlaştırması. Ancak prototip, kanatların istenmeyen hareketlerini engellemek üzere dahili bir sisteme sahip.

Manyetik raylı trenin şimdiye dek ulaştığı en yüksek hız saatte 580 kilometre. Bu rekor 2003’te Japonya’da kırıldı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika