spot_img
spot_imgspot_img
8.6 C
İstanbul
Pazar, 3 Mart 2024

İzmir-Saraybosna direkt uçuşları başlıyor

Seçtiklerimiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve beraberindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, saraybosna ziyaret programını son gününde resmi temaslarda bulundu.

Başkan Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13 Aralık 2021 tarihinde aldığı kararın ardından Saraybosna Belediyesi ile kardeş şehir protokolünü imzalamak için Bosna Hersek Savaşı’nın en acı hatıralarından birinin olduğu Milli Kütüphane içerisindeki başkanlık makamına geldi.

Başkan Soyer, hazırlanan protokolü Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic’le birlikte imzalayarak Saraybosna’nın İzmir’in 25’inci, Mostar’dan sonra Bosna-Hersek’teki ikinci kardeş şehri olduğunu resmileştirdi.

”Bizim tur operatörlerimizi ve seyahat acentelerimizi buraya getireceğiz” diyen Soyer, ”Saraybosna’yı İzmir’de nasıl pazarlayacaklarını göstermek istiyoruz. Aynı zamanda buradaki tur operatörlerini de alıp İzmir’e götüreceğiz. Karşılıklı olarak şehirlerin pazarlanmasını ve tanıtılmasını istiyoruz” dedi.

Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic ise, “Bundan sonra burası sizin eviniz ve her zaman hoş geldiniz. Bizi birbirimize bağlayan kardeşlik ve dostluktu. Bugün bu protokolle kardeş şehir olacağız ve ilişkilerimizi güçlendireceğiz.

Biz zaten kardeştik. Artık imza ile bunu pekiştirdik. İlk önce de bizim diasporaya ve Türkiye’deki Boşnaklara değer verdiğiniz için teşekkür ederiz.” dedi.

“Turizm en büyük barış projesidir”

Başkan Soyer, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin’i de ziyaret etti. İki şehir arasında turizm ilişkilerinin geliştirilmesi için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Soyer, “Saraybosna ile uzun zamandır kardeş şehir protokolü imzalamak istiyorduk, ancak fırsat oldu. İki şehir arasındaki ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.

Özellikle havayolu şirketleriyle görüşmeler yaparak Saraybosna ve İzmir arasında direkt uçuş ayarlamak istiyoruz. Şu an Üsküp ile uçuşları başlatmak üzereyiz. Umarım Saraybosna’yı da dahil ederiz. İzmir’deki tur operatörlerini buraya göndereceğiz.

Buradaki tur operatörlerini de İzmir’e göndereceğiz. Hem yaz, hem kış karşılıklı turizmin canlanmasını istiyoruz. İki tur operatörleri hem birbirlerinin şehirlerini tanıtacak hem de pazarlayacak. Turizm tutarsa barış tutar. Turizm en büyük barış projesidir” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika