spot_img
spot_imgspot_img
27.2 C
İstanbul
Salı, 25 Haziran 2024

İzmir’in 30 yıl havalimanı sorunu kalmayacak

Seçtiklerimiz

Bakan Binali Yıldırım, İzmir programının ikinci gününde Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali inşaatında incelemelerde bulundu. Yaklaşık 1.5 yıl önce başlayan ve 200 bin metrekare kapalı alanda çalışmaları devam eden iç hatlar terminalinin inşaatının yüzde 60’nın tamamlandığını söyleyen Bakan Yıldırım, "İnşaat süratle devam ediyor.

Bu yıl sonuda, bir aksilik olmazsa iç hatlar terminalimizi açmış olacağız. Terminalimizi mevcut bina ve şuan yapılan binayla bir bütün olarak düşündüğümüzde, 350 bin metrekarelik alanı kapsıyor.

Nerdeyse Atatürk Havalimanı’nın mevcut büyüklüğü kadar bir terminal olacak" dedi. Bu ilave terminal binasının, İzmir’in EXPO adaylığı için de katkı sağlayacağını belirten Yıldırım, "EXPO için ülkemize gelecek olanlar kent hakkında bu modern yapıyla fikir sahibi olacak. Havalimanları kentin dışarıya açılan kapısıdır. Bu yapılan yeni ilave binayla İzmir’in 30 yıl havalimanı sorunu kalmayacaktır. Aralık 2013’te bitiriyoruz. Bitirmek için beş ayımız var. İddialı bir tarih ama zamanında bitereceğiz" diye konuştu.

Yeni binanın tamamlanmasıyla iç hatlar terminalinin yıllık 25 milyon yolcu kapasitesine ulaşacağını söyleyen Bakan Yıldırım, Ramazan ayı sonrası çalışmaların hızlanacağını, mevcut çalışan 2 bin kişinin Ramazan sonrası 2 bin 500 kişiye çıkartılacağını söyledi.

Bakan Yıldırım açıklamaların ardından inşaatı devam eden terminali gezerek incelemelerde bulundu.

"ABARTILACAK BİR ŞEY YOK"

İncemeler sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Yıldırım, İzmir Valisi Mustafa Toprak ve CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun Dikili İlçesi’nde bulanan jeotermal kuyuları ile ilgili olarak, toplantı sırasında tartışmasına ilişkin "Konunun muhatabı İzmir Valisi Mustafa Toprak’tır. Kendisi açıklamayı yapar. Başkan Kocaoğlu’nun, zaman zaman tahammül katsayısı, rahatsızlığı sebebiyle azalıyor. Bu yaşananlar o olaylardan biridir, abartılacak bir şey yok" dedi.

"HİÇBİR YERE GÖZ KIRPMIYORUM"

Yaklaşan yerel seçimlerde Ak Parti’den İstanbul veya İzmir’den belediye başkanlığı adayı olup olmayacağı yolundaki soruları yanıtlayan Bakan Yıldırım, "Hizmetlerden daha büyük hamle olmaz. Günü olunca Ak Parti İzmir’e yakışan adayıyla birlikte hizmetlerini de yapacaklarını da anlatır. İzmirliler rahat olsun. AK Parti İzmir’in kayıp yıllarını telafi edecektir. Benim hiçbir yere göz kırpmıyorum. Benim gözüm işlerdedir" dedi.

Yapılan ilavelerle terminalin terminal Atatürk Havalimanı kadar olacağını belirten Binali Yıldırım, "Biz İstanbul’un ardından ise İzmir dedik. Önce 34, sonra 35. İzmir’in yeri orasıdır. Oraya gelmesi için çok çalışmamız gereklidir. Az laf çok iş yapmamız gereklidir. Şimdi iş zamanıdır" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, havalimanındaki incelemelerinin ardından özel uçakla Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gitti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika