spot_img
spot_imgspot_img
20 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Nisan 2024

İşte tarihe tanıklık eden 5 havayolu

Seçtiklerimiz

Avustralyalı Qantas 100 yaşına giren üçüncü havayolu oldu.

Şirketin temelleri 16 Kasım 1920’de Winton, Queensland’da atıldı.KLM ve Avianca’dan sonra Qantas da 100’ncü yaşını kutladı. Bugün itibarıyla dünyada 100 yıllık geçmişe sahip üç havayolu bulunuyor.

Ancak Qantas korona döneminde 100’ncü yılını kutlayan ilk havayolu olma özelliğini de sahip oldu.

İşte tarihe tanıklık eden 5 havayolu

1- Dünyanın en eskisi KLM7 Ekim 1919’da KLM Royal Dutch Airlines olarak kurulan şirket, dünyanın en eski havayolu. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın Shipol Havalimanı’nı merkez olarak kullanan KLM, ilk tarifeli seferini de 1920 yılında Amsterdam-Londra arasında yaptı.

İlk yıl 345 yolcu, 25 bin posta ve kargo taşıma başarısına imza attı. 1946 yılı ise Avrupa’da bir ilk olarak tarihe geçti.

KLM, New York’a sefer düzenleyerek okyanus boyunca tarifeli uçuşu gerçekleştiren ilk şirket oldu. Sky Team havayolu ittifakı üyesi olan şirket, 2004 yılında Air France’la güçlerini birleştirdi.

2- Zorlu günler yaşayan AviancaŞirket Kolombiya’da 5 Aralık 1919’da kuruldu.

2 ay daha erken kurulsaydı dünyanın en eski havalimanı olma unvanını KLM’den alacaktı. Türk Hava Yolları’nın da sefer düzenlediği Bogota El Dorado Havalimanı’nda kurulan şirket, 21 Haziran 2018’de Star Alliance üyesi oldu.

Halen Kolombiya’nın en büyük şirketi ve Latin Amerika’nın en iyi iki havayolundan biri. Filosunda 5 kargo, 184 yolcu uçağı bulunuyor.

Şu an ekonomik kriz yaşayan havayolu bu yılın başında iflas başvurusu yapmıştı.

3- 100’ncü yılında koronayla tanışan QantasAvustralya’nın en büyük dünyanın ise en köklü havayolu şirketlerindendir. 1951’den bu yana hiç can kaybına sebep olan kazası olmayanlardan.

16 Kasım 1920’de Winton, Queensland’da temelleri atılmıştır. Queensland demiryolu hatlarını birbirine bağlayan yolcu ve posta taşımacılığına hizmet etmiştir. Şirketin ilk uçağı Avro 504K olmuştur. Bu uçak uçuşlarını 105 km’lik seyir hızıyla gerçekleştiriyordu. 1 pilot ve 2 yolcu kapasitesi vardı. Ağırlıkla Brisbane, Sydney ve Melbourne havalimanlarını kullanan şirket, Oneworld ittifakı üyesi. Şu an pandemi dolayısıyla ülke sınırlarının kapılıolmasından dolayı 100’ncü yılında sadece iç hat uçuşları icra ediyor.

4-Bir zamanların devi AeroflotRusya Federasyonu’nun bayrak taşıyıcısı, Sovyetler Birliği döneminde dünyanın en büyük havayolu unvanına sahipti. Aerofloft, 19 Ocak 1921’de Lenin tarafından imzalanan belgeyle hizmet başlamış, 31 Ocak 1923’te ise ilk posta ve yolcu taşımacılığını yapmıştır.

Yüzölçümü çok büyük olan Sovyetler Birliği döneminde iletişim, haberleşme ve ticaret için büyük katkı sağladı. İlk uçuşunu Moskova-Oryol-Kursk-Kharkov seferleriyle arasında gerçekleştirdi. Şirket 2006 yılında Skyteam havayolu ittifakına 10’cu üye olarak katıldı.

Moskova’daki Sheremetyevo Havalimanı’nın merkez olarak kullanan şirketin filosunda 232 uçak bulunuyor. 2023 yılına kadar da filoya 100 uçak daha katılacak.

5-Köklü geçmişi olan Czech AirlinesÇekya (Çek Cumhuriyeti) bayrak taşıyıcısı Czech Airlines da 1923’te kurulan bir başka şirket olarak dikkat çekiyor.

6 Kasım 1923’te temeli atılan şirketin Merkezi Prag’ın Vaclav Havel Havalimanı. Geniş bir filosu ve uçuş ağı yok ama köklü tarihi var. Ama kendi iştiraki şirketleriyle uçak teknik bakım ve yer hizmetleri sektöründe de belirli bir yere sahiptir. Filosunda 17 uçak bulunuyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika