18.9 C
İstanbul
Cuma, 23 Nisan 2021

İstanbul Havalimanı’nın karbon yönetimine uluslararası sertifika verildi

Haftanın Haberleri

İstanbul Havalimanı, “Havalimanı Karbon Akreditasyonu” kapsamında Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından verilen birinci seviye karbon salımı sertifikasını almaya hak kazandı.

İGA’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İstanbul Havalimanı’nın çevre ve sürdürülebilirlik programı kapsamında yürüttüğü karbon ayak izlerini yönetme ve azaltma çalışmaları neticesinde uluslararası sertifika almaya hak kazandı.

Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından 2009 yılında başlatılan “Havalimanı Karbon Akreditasyonu” kapsamında yükümlülüklerini yerine getiren İstanbul Havalimanı’nın, “Birinci seviye karbon salımı sertifikası” alarak, Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin “İklim-akıllı havalimanları” listesine dahil oldu.

İstanbul Havalimanı’nda, tasarımdan inşaat aşamasına, inşaat döneminden de operasyon sürecine kadar uzanan her aşamada çalışmalar sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda yürütülüyor.

Karbon emisyonlarının azaltılmasının hedeflendiği havalimanında, Sera Gazı Envanter Yönetim Prosedürü, sera gazı emisyonlarının ölçme ve raporlanması için “ISO 14064-1 Sera Gazı Hesaplama ve Doğrulama Yönetim Sistemi Standardı” ve “Havalimanı Karbon Akreditasyon” programı gerekliliklerine uygun hale getirildi.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika