spot_img
spot_imgspot_img
7.6 C
İstanbul
Cumartesi, 2 Mart 2024

İskandinav Havayolu SAS’ta 15 günlük grev sona erdi

Seçtiklerimiz

SAS ile pilot sendikaları ücret konusunda anlaştı, 15 gün süren grev sona erdi. SAS’taki grev, Avrupa’da milyonlarca havacılık sektörü çalışanını temsil eden sendikaların talep ettiği ücret artışı ihtiyacını yansıtıyordu.

İskandinav havayolu SAS ile pilot sendikaları ücret müzakerelerinde anlaşmaya vararak 15 gündür 3,700 uçuşun iptaline sebep olan ve şirketi tehlikeye atan grevi sonlandırdı.

Haberin ardından SAS hisseleri yüzde 12’den fazla arttı, fakat yine de yılın başındaki değerinin üçte biri kadar altında.

380 BİN KİŞİ ETKİLENDİ

Grevin ikinci gününde iflas koruma sürecini başlatan SAS, yasal sürecin 145 milyon dolardan daha fazlaya mâl olduğunu ve yolcu seyahatlerinin en yoğun olduğu yaz tatili sezonu sırasında 380 bin kişiyi etkilediğini belirtti.

İmzalanan beş buçuk yıllık sözleşme kapsamında havayolu harcamalarını yıllık 700 milyon dolar azaltarak, kullanılmayan uçakların iadesini de içeren yeniden yapılandırma projesini hayata geçirmeyi planladığını belirtti.

GREVLER YAYILMIŞTI

SAS’taki grev, Avrupa havacılık sektöründeki milyonlarca çalışanın artan yaşam pahalılığıyla mücadele kapsamında sendikalarından talep ettikleri ücret artışı ihtiyacını yansıtıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika