spot_img
spot_imgspot_img
15.3 C
İstanbul
Pazar, 19 Mayıs 2024

İSG’nin Yabancı Ortakları Maldivler’de İpi Göğüsledi

Seçtiklerimiz

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş’nin (İSG) ortaklarından Hintli GMR’ın önderliğindeki GMR – MAHB Konsorsiyumu, Maldivler’deki ‘Male Uluslararası Havalimanı’ ihalesini kazandı.
       
        Dünyanın turizm cennetlerinden Maldivler’in başkenti Male’de bulunan Uluslararası Havalimanı’nın; inşaat, operasyon, geliştirme ve işletme hakkını kapsayan ihaleye, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş’nin (İSG) ortaklarından Hintli GMR ve Maleyzalı MAHB’ın oluşturduğu konsorsiyum en iyi teklifi verdi. Male Uluslararası Havalimanı’nın işletmesi 25 yıl boyunca GMR – MAHB konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilecek.
       
        Aeroport De Paris-TAV, Zurich Airport- GVK ve GMR – MAHB konsorsiyumları olmak üzere toplam üç konsorsiyumun yarıştığı ihale, Maldivler Cumhuriyeti Hükümeti tarafından düzenlendi. İhalede, Dünya Bankası’nın yan kuruluşlarından IFC (International Finance Corporation) danışmanlık yaptı.
       
        Büyüleyici bir ülke olan Maldivler’in, başkentinde bulunan Male Uluslararası Havalimanı; ülkenin dünyaya açılan kapısı durumunda ve yüksek turizm potansiyeli ile bölgede en hızlı büyüyen havalimanlarından biri. Male Uluslararası Havalimanı; tüm bölgede, Avrupa’dan gelen turist trafiğinin en yoğun olduğu, yüksek gelir modeli ile son derece karlı, butik bir havaalanı olarak hizmet veriyor. Male’nin ilginç özelliklerinden biri de deniz uçaklarına da hizmet verebilen bir limana sahip olması.
       
        GMR, daha önce yine Maldivler’de bulunan, Hanimaadhoo Havalimanı’nın geliştirilmesi ve işletmesi için Maldivler Hükümeti ile bir mutabakat zaptı imzalamıştı. Böylelikle, GMR, Maldivler’deki havalimanı proje sayısını 2’ye yükseltmiş oldu.

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika