spot_img
spot_imgspot_img
25.9 C
İstanbul
Çarşamba, 12 Haziran 2024

İran’da Helikopter Kazası: Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Hayatını Kaybetti

Seçtiklerimiz

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Helikopter Kazasında Hayatını Kaybetti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybetti. Sisli havada dağlık bir bölgeden geçerken kaybolan helikopterin enkazı bugün erken saatlerde bulundu. Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, helikopterdeki tüm yolcuların kazada öldüğünü doğruladı. Helikopterin tamamen yanmış halde bulunduğu belirtilirken, kazanın nedeni hakkında henüz bilgi verilmedi.

Anayasal Süreç ve Yeni Seçimler:

Reisi’nin ölümünün ardından, İran anayasasına göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir’in geçici olarak yürütme görevini devralması bekleniyor. Anayasanın 131. maddesi gereğince, yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en fazla 50 gün içinde yapılması gerekiyor. Mevcut seçim takvimi ise 2025 yılı olarak belirlenmişti.

Azerbaycan Ziyareti Sonrası Dönüşte Kaza:

Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke sınırındaki Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılışını yaptıktan sonra dönüş yolundayken kazayı geçirdi. Kazanın ardından, İran halkı Irak’ın kutsal Necef kentindeki İmam Ali türbesinde Reisi için dua etti.

İbrahim Reisi’nin Biyografisi:

1960 doğumlu hukukçu ve din adamı İbrahim Reisi, 1979 devriminden sonra hızla yükselerek önemli görevlerde bulundu. 2017’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesine rağmen, 2021’de yapılan seçimde oyların yüzde 62’sini alarak İran’ın 8. Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanlığı döneminde özellikle komşu ülkelerle ilişkileri geliştirmeye öncelik veren Reisi, Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden kurdu.

Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın Biyografisi:

Muhafazakar kimliğiyle tanınan 1964 doğumlu Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde Bahreyn Büyükelçisi olarak görev yaptı. 2021’de Dışişleri Bakanı olarak atandı ve Suudi Arabistan ile diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasında önemli rol oynadı.

Kabine Toplantısı ve Yeni Yönetim:

Reisi’nin ölümü sonrasında İran’da kabine acil olarak toplandı. Ülkede yeni yönetim ve seçim süreci hakkında kararların alınması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir’in geçici olarak görevi devralması ve yeni seçimlerin düzenlenmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika