spot_img
spot_imgspot_img
20.3 C
İstanbul
Pazar, 23 Haziran 2024

İran: İki ABD insansız uçağını vurduk

Seçtiklerimiz

İran Devrim Muhafızları’na bağlı hava kuvvetleri komutanı Emir Ali Hacızade, ABD’ye ait insansız uçakların İran’ın hava sahasına girdiğini söyleyerek, "Basra Körfezi’nde iki uçaklarını düşürdük ve ilk kez bunu söylüyoruz" diye konuştu.

       

 

       

Bölgedeki tüm ‘düşman’ üslerinin İran füzelerinin menzili içinde olduğunu da söyleyen Hacızade, bölgeye konuşlandırılan uçak gemilerinin bile artık İran’a yönelik bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

       

 

       

Hacızade, "Uçak gemilerinin bel bağlanılan bir şey olduğu ve bir uçak gemisinin bir ülkenin kıyılarına yöneldiği söylendiğinde bunun o ülkenin hükümetinin devrileceği anlamına geldiği zamanlar oldu. Ama şimdi bu onlar için bir tehdit haline geldi. Tüm düşmanlarımızı tamamen kontrol edebiliyoruz. Kıyılarımızda olan her değişikliğin farkındayız. Savaş gemilerinde alarma geçtiklerinde ya da botlarına binmek üzere can yeleklerini giydiklerinde bunu hemen anlıyoruz" dedi.

       

 

       

ABD donanmasının Bahreyn’de üslenen Beşinci Filosu, Körfez’de İran’ın hemen karşısında bulunuyor. İran, saldırıya uğraması halinde Körfez’i Hint Okyanus’una bağlayan Hürmüz Boğazı’ndan geçişi engelleyeceği tehdidi savuruyor. Dünya petrol tedarikinin yüzde 60’ı Hürmüz’den geçerek diğer ülkelere ulaşıyor.

       

 

       

ABD, Afganistan ve Pakistan’ın aşiret bölgelerini El Kaide ve Taliban ile mücadele gerekçesiyle insansız uçaklarla düzenli olarak bombalıyor. Bu saldırılarda çok sayıda sivilin de ölmesi, tepki çekiyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika