spot_img
spot_imgspot_img
15.1 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

İki Dev Havayolu Birleşti

Seçtiklerimiz

ABD Adalet Bakanlığı Amerika’nın önde gelen iki havayolu şirketi Continental ve United Airlines’ın birleşmesini onayladı. Birleşme ile oluşacak yeni firma, dünyanın en büyük havayolu şirketi olacak.

       

United ve Continental Havayolları birleşmenin onaylanmasının öncesinde New York’taki Newark Havaalanı’nda iniş ve kalkış haklarını rakipleri Southwest Airlines’e devretmişti. Üç havayolunun bu konuda uzlaşmalarından birkaç saat sonra ABD Adalet Bakanlığı’ndan birleşme için onay çıktı.

       

Dünyanın en büyük havayolu şirketini oluşturacak birleşme için Continental ve United Airlines’ın hissedarları da 17 Eylül’de onay verecek. Ayrıca ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın da onayı gerekiyor. Tarihi evliliğin 1 Ekim’de gerçekleşmesi planlanıyor.

       

United, Continental Havayolları’nı 3 milyar 17 milyon dolara satın alıyor. Birleşmeyle “United Airlines” adını alacak yeni şirket yılda 144 milyondan fazla yolcuyu, 59 ülkedeki 370 varış noktasına ulaştıracak.

       

Her iki şirket, aralarında Lufthansa ve Türk Hava Yolları’nın da bulunduğu 26 üyeli Star Alliance kapsamında işbirliği yapıyordu.

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika