spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Perşembe, 20 Haziran 2024

İki deniz karakol uçağı daha Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi

Seçtiklerimiz

Meltem-3 Projesi kapsamında iki adet P-72 Deniz Karakol Uçağı daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Mavi Vatan’ın çelik kanatlı bekçilerine yenileri eklendi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Meltem-3 Projesi kapsamında iki adet P-72 Deniz Karakol Uçağının daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini açıkladı.

Demir, Deniz Kuvvetlerinin stratejik unsuru olarak hizmet eden uçakların, Türkiye’nin gökyüzündeki gücüne güç kattığını ifade etti.

Karakol uçaklarının sayısı 4’e ulaştı

10 Aralık 2020’de gerçekleşen ilk Deniz Karakol Uçağı’nın teslimatını takiben bu yıl içinde ilave 3 Deniz Karakol Uçağı ile bir Deniz Genel Maksat Uçağı’nın DzKK’ye teslimatı gerçekleştirildi.

Böylece Donanmanın hizmetine giren ve Mavi Vatanın kontrolü ve korunması için önemli bir kuvvet çarpanı olan P-72 Deniz Karakol uçaklarının sayısı 4’e ulaştı.

Başkanlık tarafından yürütülen Meltem Projesi kapsamında ana yüklenici İtalyan Leonardo firması, savunma sanayii firmaları TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN ve MİLSOFT​​​​​​​ firmaları alt yüklenici olarak görev alıyor.

Meltem Projesi kapsamında son iki uçak teslimatının 2022 içinde tamamlanması planlanıyor.

Bu teslimatlarla Türkiye’nin kıta sahanlığı ve ulusal çıkarlarının bulunduğu sularda Türk Silahlı Kuvvetlerinin stratejik unsuru olarak başarıyla hizmet eden Deniz Karakol uçaklarının sayısı 12’ye ulaşacak.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika