spot_img
spot_imgspot_img
19.7 C
İstanbul
Pazar, 25 Şubat 2024

Hindistan da Mars’a gitti

Seçtiklerimiz

Hindistan’ın Mars’a gönderdiği Mangalyaan uydusunun, Kızıl Gezegen’in yörüngesine girdiği bildirildi.
 
Şimdiye kadarki “En ucuza mal olan gezegenler arası görev” olarak tarihe geçen Mangalyaan’ın yörüngeye girişi, ülkenin güneyindeki Bangalore kentinde bulunan kontrol merkezinde büyük heyecan yarattı.
 
Merkezde uydunun yörüngeye girişini takip eden Başbakanı Narendra Modi, “Ülkesinin imkansızı başardığını” söyledi. Modi, “Kimse yapabileceğimize nanmıyordu ama başardık” dedi.
 
Bilim adamlarını kutlayan Modi, “Halkımız, bilim adamlarımızla gurur duymalı. Okullarımız, üniversitelerimiz, bu başarıyı alkışlamalı. Kriket takımımız, uluslararası bir turnavayı kazandığında halkımız büyük mutluluk yaşıyor. Bilim adamlarımız, çok daha büyük bir başarı kazandı” ifadelerini kullandı.
 
5 Kasım 2013′te Bengal Körfezi’ndeki Sriharikota Uzay Üssü’nden fırlatılan Mangalyaan, kısa süre içinde Kızıl Gezegen’in atmosferini araştırmaya başlayacak.
 
74 milyon dolara mâl oldu
 
Hindistan, Mars’a uydu gönderen dördüncü ülke oldu. Daha önce Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Uzay Ajansı, Kızıl Gezegen’in atmosferini incelemek için uzay aracı göndermişti.
 
Yapılan açıklamaya göre, Mars Yörünge Misyonu (MOM) adıyla da bilinen Mangalyaan, sadece 74 milyon dolara (165 milyon TL) mal oldu.
 
NASA’dan Hindistan’a tebrik
 
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, Hindistan Uzay ve Araştırma Örgütü’nü (ISRO) başarısında dolayı kutladı.
 
NASA’nın Mars’a gönderdiği Maven uzay aracı da yaklaşık on ay süren 711 milyon kilometrelik yolculuğun ardından pazartesi günü Mars’a ulaşmıştı.
 
NASA’nın Mars’a gönderdiği 10. uzay aracı olan Mars Atmosfer ve Değişken Oluşum (Mars Atmosphere and Volatile Evolution – Maven), Mangalyaan’ın yaklaşık 9 katına, 671 milyon dolara mal olmuştu.
 
Mars’ın, bir zamanlar Dünya’ya benzer ve sıvı halde su barındırabilecek kadar kalın bir atmosfere sahip olduğu sanılıyor. Milyarlarca yıl önce hala çözülemeyen bir olay nedeniyle şimdiki soğuk çöl görünümüne bürünen Mars’ın atmosfer kalınlığı, Dünya atmosferinin yüzde biri kadar.
 
Mars’ın yörüngesinde halihazırda NASA’ya ait Mars Yörünge Kaşifi ve Mars Odyssey ile Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) ait Mars Express uyduları da bulunuyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika