spot_img
spot_imgspot_img
24.6 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Havalimanlarında bebekli yolcu, mamayı tadacak

Seçtiklerimiz

Bugünden itibaren, pilot uygulama olarak İstanbul’daki havalimanlarında başlayan ‘iç hatlarda sıvı kısıtlaması’ kapsamında, kontrol noktasında bebekli yolculardan, güvenlik amacıyla, uçağa sokacakları mamaları tatmaları istenebilecek

Gece yarısından itibaren Atatürk Havalimanı’nda başlayan sıvı kısıtlaması uygulamasından habersiz olan bazı yolcuların el bagajlarında bulunan sıvılara el konuldu. Kimisi de çantadaki suyu kontrol noktasında içti

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından dış hat uçuşlarında uygulanan el ve kabin bagajlarında sıvı kısıtlaması bugünden itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yapılan iç hat uçuşlarında da başladı.

1 Nisan’dan itibaren de tüm iç hat uçuşlarını kapsayacak olan uygulamayla kabin bagajlarında taşınmasında sınırlama getirilen sıvılar, uçak altı bagajlarda havayolu işletmesinin kuralları içinde taşınabilecek.

YASAK DEĞİL, KISITLAMA

Gece yarısından itibaren Atatürk Havalimanı’nda başlayan sıvı kısıtlaması uygulamasından habersiz olan bazı yolcuların el bagajlarında bulunan sıvılara el konuldu. Söz konusu uygulama ile yolcuların seyahatleri esnasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmamakla beraber, miktarı kısıtlanıyor. Her yolcu yaklaşık 20×20 santimetre boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel ve sprey ürünlerini bulundurabilecek.

İLAÇLAR ORİJİNAL AMBALAJDA SOKULACAK

Özel durumlar göz önünde bulundurularak kısıtlamada birtakım istisnalar uygulanabilecek. Örneğin bebek ile seyahat eden yolcuların seyahat süresince yetecek miktarda mama/süt bulundurabilmeleri veya ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurabilmeleri mümkün olacak.

Ancak son güvenlik kontrol noktasında söz konusu yolculardan mama veya ilacı tatmaları veya hastalığı / ilaç kullanımı ile ilgili belgeleri istenebilecek.

UYGULAMA NASIL OLACAK?

Her yolcu 1 adet şeffaf plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak. İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin geçirilmesine müsaade edilmeyecek. Yolcuların el bagaj/çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek. Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak ancak, bu konuda havayolu işletmesinin kuralları geçerli olacak.

Kısıtlamaya dahil olan sıvılar şöyle: -Su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı, -Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), kolonya, parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), -Tıraş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler, -Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler ve jeller, -Kontak lens sıvıları, şampuanlar, sprey ve aerosoller ve yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.

Bir aylık pilot uygulama süresince başka illerden İstanbul’daki hava alanlarına uçacak ve burada başka bir uçuşa transfer olacak yolcuların mağdur olmamaları için ilk çıkış noktalarında İstanbul’daki uygulama hakkında bilgilendirilmeleri için sıvı kısıtlamaları hakkında tanıtıcı film, broşür ve afiş hazırlandı.

Uygulama ayrıntıları ve örnek broşür, afiş ve filmler SHGM internet sitesinde yer alıyor. Ayrıca SHGM tarafından, tanıtım CD’leri ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildi. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika