spot_img
spot_imgspot_img
27.2 C
İstanbul
Salı, 25 Haziran 2024

Havalimanı’nda skandal

Seçtiklerimiz

Havalimanına inişe geçen iki uçak bir türlü kontrol görevlisi ile temas kuramadıklarını bildirdi. Piste yaklaşan uçaklardan biri iniş onayı alamayınca son saniyede pas geçmek zorunda kaldı.

 

Her iki uçak, nihayet 60 kilometre uzaktaki bir diğer havalimanının ekibi ile temas kurarak inişlerini gerçekleştirdi.  Olaya karışan yolcu uçaklarının United Airlines ve American Airlines şirketlerine ait olduğu açıklandı. ABD ulaştırma bakanı Ray LaHood olayı kınadı ve yaşananları kabul edilemez diye niteledi.

 

Hava kontrol kulesi ‘uyudu’

 

Yayınlanan ses bantlarında American Airlines uçağının mürettebatının tekrar tekrar kule ile temas kurmaya çalıştığı ancak yanıt alamadığı duyuluyor.  91 yolcu ve altı mürettebatı olan pilot ilk iniş girişiminden vazgeçip havalimanı etrafında bir tur atıyor. Girişimlerine yine yanıt bulamayınca, bu kez genel telsiz frekansı üzerinden çevredeki tüm uçaklara durumunu duyurup kule yardımı olmaksızın iniyor. Bir kaç dakika sonra aynı durum 63 yolcu ve 5 mürettebatı olan United Airlines uçağı için tekrarlanıyor.

 

Federal Havacılık Daire’sinden komik yanıt

 

Her iki pilot da 60 km uzakta, Virginia’daki Federal Havacılık İdaresi’ne ulaşıp kule ile temasa geçmesini istiyor. Ancak merkezin yanıtı ürkütücü: "Lütfen dikkat, anlaşılan kulede personel yok. Üç kez telefon ettik. Kimse açmadı. Bu nedenle kontrolörü olmayan bir havalimanına iniyor olacaksınız."

 

Yetkililer söz konusu saatlerde hava trafiğinin gürültü kısıtlamaları nedeniyle çok sınırlı tutulduğuna, yoğun bir trafik olmadığına dikkat çekiyor. İlk bulgulara göre, inişler sırasında kulede tek bir hava trafik görevlisi vardı ve o da uyuyakaldı. Adı açıklanmayan görevli soruşturma tamamlanana dek görevden alındı.

Havacılık yetkilileri yaşanan olayda kamu sağlığının tehlikeye atılmadığını, civardaki kulelerde alternatif destek olanakları bulunduğunu söylüyor.

 

Ancak kuledeki mesai sisteminin değişeceği kesin. Bakan LaHood, gece mesailerinde bile en az iki personelin görev yapması talimatı verdi. Yetkili makamlar ise havacılık sisteminin zaaflarının bu şekilde ortaya çıkmasından hiç hoşnut değil.

 

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika