spot_img
spot_imgspot_img
22.8 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

Havacılık üniversitesi kuruluyor

Seçtiklerimiz

THK Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Osman  Yıldırım, üniversiteyi hayata geçirebilmek için vakıf kurduklarını,  üniversitenin vakfa bağlı olarak açılacağını anlattı.
       
        İzin başvurusunda bulundukları YÖK’ün, konuya çok sıcak baktığını  belirten Yıldırım, üniversite ile THK’ya bağlı havacılık eğitim  merkezlerini akademi statüsüne kavuşturacaklarını söyledi.
       
        Ankara Etimesgut’ta kurulacak üniversitenin ”THK Sabiha Gökçen  Havacılık ve Uzay Üniversitesi” adını alacağını kaydeden Yıldırım,  ”Sabiha Gökçen gibi bir değeri Türk milleti yetiştirmiş. Onun ismini  yaşatmamız lazım” dedi.
       
        Üniversitenin rektörlük binasının hazır olduğunu, YÖK’ten bu günlerde  gelmesini bekledikleri iznin ardından isminin yer aldığı levhayı  asacaklarını anlatan Yıldırım, ”Havacılık bu ülkede çığ gibi büyüyor,  bu büyümeye ayak uydurmamız lazım” diye konuştu.
       
        -MESLEK YÜKSEK OKULLARI 2011’DE AÇILACAK-
       

        Osman Yıldırım, THK’nın, bölge ülkelerdeki eğitim uçakları ve iş  jetlerinin bakımına talip olduğunu ifade ederek, Kurum’un Ankara’da  olduğu gibi İstanbul, İzmir, Antalya ve Samsun’da da uçak bakım merkezi  kuracağını bildirdi.
       
        THK’nın Havacılık Meslek Yüksek Okullarının İzmir ve Ankara’da hizmete  gireceğini kaydeden Yıldırım, gelecek yıl üniversite yerleştirme  sınavlarına yönelik kılavuzlarda yer alacak bu okullardan mezun olan  gençlerin, dünyanın her yerinde iş bulabileceklerini vurguladı.
       
        Türkiye’de 5 noktada bulunan THK yangın söndürme uçağı merkezi sayısının  kısa sürede 6’ya çıkacağını anlatan Yıldırım, yangın söndürme uçağı  filosunu 22’ye çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
       
        -HER İLE HAVACILIK EÐİTİM MERKEZİ-
       

        Osman Yıldırım, 2003 yılında havayolları için pilot yetiştirmeye  başladıklarını anımsatarak, yerli pilot sayısını yükseltmek için pilotaj  kurslarının sayısını artırma kararı aldıklarını söyledi.
       
        2025 yılında 81 ilde havacılık eğitim merkezi kurmayı hedeflediklerini  belirten Yıldırım, 3 yıl içinde İzmir, İstanbul, Bursa, Antalya, Samsun,  Kayseri ve Erzincan olmak üzere 7 ilde havacılık eğitim merkezi açmış  olacaklarını bildirdi.
       
        İstanbul ve İzmir’deki kursların bu yıl faaliyete geçeceğini ifade eden  Yıldırım, İstanbul’daki merkeze ilişkin ”Müthiş bir rağbet var,  Florya’daki okulumuza 100 civarında genç başvurmuş durumda. Burada yer  derslerimizi vereceğiz. Çorlu’da da uçuş derslerini vereceğiz” diye  konuştu.
       
        Pilotaj eğitimi için yabancı ülkelerden bile talep geldiğini belirten  Yıldırım, ”Avrupa, Balkanlar, Kafkasya, Kuzey Afrika’dan ülkeler var.  Uçuş okulumuzun yıllık 200 kapasitesi var. Bunu 300’e çıkarmayı, 100’ünü  dış ülkelerden gelecek öğrencilere kullandırmak istiyoruz” dedi.
       
        ”İstikbalini göklerde arayan gençlere yardımcı olmak istiyoruz” diyen  Yıldırım, hasta naklinde ve eğitimlerde kullanılmak üzere 2 business jet  alacaklarını da bildirdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika