spot_img
spot_imgspot_img
6.9 C
İstanbul
Cuma, 8 Aralık 2023

Havacılık Sektörü için Daha Doğru CO2 Emisyon Hesaplamaları Yolda

Seçtiklerimiz

IATA, CO2 Connect için Yeni Veri Sağlayıcılarıyla Anlaşmalar İmzaladı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), CO2 Connect emisyon hesaplama aracına daha fazla havayolu ve havayolu grubunu veri sağlayıcı olarak ekleyerek aracın kalitesini ve doğruluğunu artırmayı planlıyor. 3-4 Ekim 2023 tarihlerinde Madrid, İspanya’da düzenlenen Dünya Sürdürülebilirlik Sempozyumu’nda Aerolineas Argentinas, Air Baltic, LATAM Airlines Group, Luxair ve Nile Air ile ilgili anlaşmalar imzalandı.

IATA’nın Ticari Ürünler ve Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Frederic Leger, “En doğru işletme verilerine erişmek, CO2 emisyon hesaplamalarında küresel tutarlılık ve uyumu sağlamak için anahtardır. Bu veri havuzunu genişletmek, hem yolculara hem de paydaşlara daha fazla şeffaflık ve uyum sağlamak açısından önemlidir. Bu, ESG raporlamasını desteklerken daha bilinçli CO2 telafi seçeneklerine olanak tanır. Veri kaynaklarımızı sürekli olarak genişleterek, IATA CO2 Connect hesaplamasının kalitesini, teorik veya model tabanlı araçların elde edebileceğinden çok daha fazla artıracağız” dedi.

IATA, Haziran 2022’de CO2 emisyonlarını doğru bir şekilde hesaplamak için gereken karmaşıklıklar ve mevcut veri kaynaklarının eksikliği nedeniyle CO2 Connect’i başlattı. CO2 Connect hesaplayıcısı şu anda yaklaşık 150 havayolundan gerçek işletme verileri alıyor. Diğer IATA ve açık pazar veri kaynaklarıyla eşleştirilen IATA CO2 Connect, aktif global yolcu filosunun ~98%’ini temsil eden 74 uçak türü için yakıt tüketim verilerini hesaplıyor ve global hava seyahatinin ~93%’ünü temsil eden 881 hava taşıyıcısından gelen trafik verilerini dikkate alıyor. Bu, diğer CO2 hesaplayıcılarından ayıran bir özelliktir çünkü diğerleri teorik modellere dayanır ve bu nedenle hesaplamalarında daha fazla varsayım kullanır.

IATA, ATPCO ve Amex GBT gibi şirketlerle CO2 veri hesaplamalarının dağıtımı için anlaşmalar yaparak havayollarına satış kanalları ve seyahat yönetim şirketleri aracılığıyla doğru ve tutarlı yolcu CO2 emisyon verileri sağlama konusunda destek veriyor.

CO2 Connect, yeni özellikler eklemeye devam edecek. IATA, CO2 Connect modelini kullanarak havayollarına özgü, uygun maliyetli bir beyaz etiketli mikro site çözümü oluşturma sürecindedir. Bu kapsamlı çözüm, karbon ayak izini minimize etmeyi amaçlayan çevre bilincine sahip müşteriler için bir telafi özelliği içerecektir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika