spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Cuma, 8 Aralık 2023

ACI EUROPE, Kazakistan Havacılığının Sürdürülebilir Gelişimini Tartıştı

Seçtiklerimiz

Kazakistan’ın Havacılık Potansiyeli: ACI EUROPE’un Görüşleri

ACI EUROPE, bugün Kazakistan Hükümeti, Kazakistan Sivil Havacılık Komitesi ve Havacılık İdaresi (AAK) ile bir araya gelerek ülkenin ekonomisini daha fazla desteklemek için sürdürülebilir hava bağlantılarını geliştirme konusundaki zorlukları ele aldı.

ACI EUROPE’un Genel Direktörü Olivier Jankovec, Kazakistan Ulaştırma Bakanı Marat Karabayev ile yaptığı görüşmede, Kazakistan’ın hızla gelişen bir havacılık pazarı olarak geleceğine dikkat çekti. Ülkenin büyüklüğü, coğrafyası, nüfusunun uçma eğiliminin düşük olması ve hala büyük ölçüde keşfedilmemiş bir turistik destinasyon potansiyeli, hava taşımacılığına olan talebin önümüzdeki 20 yıl boyunca dinamik bir şekilde artmaya devam edeceğini göstermektedir. Önemli olan, değişen jeopolitik durumların getirdiği yeni havacılık geliştirme fırsatlarıdır, bu da Kazakistan havacılık pazarının şimdi Avrasya boyunca hava trafiği akışları için yeniden konumlandırılmasına yol açmıştır – ülkenin havayolu şirketleri genişleme planlarını hızlandırmaktadır.

Ancak bu potansiyeli tam olarak açığa çıkarmak ve gerçekleştirmek için Jankovec, havalimanlarını modernize etme ve geliştirme ihtiyacını vurguladı: “Tabii ki, bu ülke genelinde havalimanlarını fiziksel olarak yükseltme ve modernize etme, uzun vadeli planlama, geliştirme ve ilgili finansmanı içerir. Temel olarak, bu, Kazak havaalanlarının tesislerini kullanıcılardan sağlanan maliyeti geri kazanmalarına izin vermekle başlar. Şu anda Kazak havalimanlarına ne kadar ücret alabilecekleri konusunda getirilen sert sınırlar açıkça acil olarak düzeltilmesi gereken bir anomali olarak görünüyor. Bu sınırlar, uluslararası standartlar ve özellikle ICAO tarafından öngörülen uygulamalarla uyumsuzdur ve ayrıca havalimanlarının yetersiz finanse edilmesine ve yan faaliyetlere aşırı bağımlı olmasına neden olur. Bu sürdürülemezdir ve Kazak havacılık pazarının başarısı için gereken havaalanı altyapısı gelişimi ve hizmet kalitesi iyileştirmelerini engellemekle risk taşır.”

ACI EUROPE tarafından dile getirilen diğer konular arasında şunlar yer almaktadır:

  • Hem iç hem de uluslararası pazar erişimini tamamen serbest bırakan bir ‘Açık Gökyüzü’ politikasının benimsenmesi gerekliliği. Bu bağlamda, Kazakistan havacılık pazarının Avrupa Birliği ve geniş Avrupa Ortak Havacılık Alanı ile daha yakın entegrasyonu bir fırsattır. Bu konuda önemli adımlar atılmış olup, Kazakistan ve AB arasında öngörülen EU-Kazakistan Güçlendirilmiş Ortaklık Anlaşması gereği bir yatay havacılık anlaşması müzakereleri ve Kazakistan ile EASA (Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı) arasındaki işbirliği gibi çalışmalar devam etmektedir.
  • Kazakistan’ın ICAO’nun 2050’ye kadar net sıfır CO2 emisyonlarına ulaşma hedefini desteklemesi ve uygulamasına yardımcı olma fırsatı. Bu bağlamda kilit faktör, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlarının geliştirilmesi ve kullanımının rekabetçi fiyatlarla yerel üretim yetenekleri ve benimsenmesinin planlanması olacaktır. Kazakistan’ın bu konuda kendi stratejisini, havacılık sektörü ve ilgili uluslararası kuruluşlarla yakın işbirliği içinde oluşturmasını teşvik ediyoruz.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika