spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Hatay Havaalanı bir daha kapanmayacak

Seçtiklerimiz

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, alınacak tüm tedbir ve yapılacak çalışmalar neticesinde bir daha Hatay Havaalanının kapanma riskinin olmayacağını belirtti.

Ali Yolcu’nun sorularını cevaplayan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 2011 yılı tamamında bir metrekarenin 1030 kilogram yağış aldığını ancak 2012 yılının sadece ilk 2 ayında metrekareye bu kez 731 kilogram düştüğünü hatırlatarak bunun bir afet halini aldığını söyledi. Ancak Valilik olarak söz konusu yağışların arkasına sığınmadan gerekli önlemleri aldıklarını ve almaya devam ettiklerini belirten Lekesiz, “Yağışlar her zaman olacaktır.

Bu nedenle mesele sadece yağışlardan kaynaklandı demek doğru olmaz. Günü kurtarma adına, Devlet Su İşleri başta olmak üzere diğer kurumlarımızla birlikte çalışmalar yapıldı ve su boşaltılarak havaalanı yeniden hizmete açıldı. Önemli olan bundan sonra ne yapılacağı ve nasıl önlem alınacağıdır” ifadesinde bulundu.

BİR DAHA KESİNLİKLE TAŞKIN OLMAYACAK!

Konuya ilişkin soruları detaylı bir şekilde cevaplandıran Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, su taşkınına neden olan unsurları ortadan kaldırmak için çalışmaların yılsonuna kadar gerekli görülen noktalarda sürdürüleceğini söyledi.

Taşkına neden olan unsurlar arasında yer alan Amik Ovasından geçen akarsuların çoğu noktada tıkandığını belirten Lekesiz, meydana gelen tıkanıklıklar nedeniyle suyun basınç yaparak ovaya yayıldığını ve havaalanının sular altında kaldığını belirtti. Benzer şekilde Asi Nehri ve diğer akarsular üzerinde kurulan sulama bentlerinin de bunda önemli bir rol oynadığını hatırlatan Lekesiz, “Vatandaşlarımızı da mağdur etmeden sulama çalışmalarına devam edebilecekleri şekilde bentler denetlenecek ve yeni bir sistem sayesinde tek elden yönetilecek.

Her yılın Ekim ayı sonu itibariyle söz konusu bentler devre dışı bırakılacak. Yine Havaalanı altyapısı ile ilgili eksiklikler giderilmek suretiyle bir kez daha bu taşkınlar gerek havaalanı için gereksi Amik ovası bütünü için yaşanmayacak” dedi.

Uzun vadede ise Reyhanlı Barajının çözüm olacağını aktaran Vali Lekesiz, ovada geride bıraktığımız günlerde taşkına neden olan su miktarının 220 milyon metreküp olduğuna dikkat çekerek, “Hâlbuki Reyhanlı barajının kapasitesi 600 milyon metreküptür. Bu barajın 3 yıla kadar tamamlanmasıyla birlikte bu sorun kökünden çözülerek tarih sayfalarına karışacaktır” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika