19.2 C
İstanbul
Perşembe, 13 Mayıs 2021

Gözler Milli Muharip Uçak’ta!

Haftanın Haberleri

Rusya’dan S-400 alımını münasebet gösteren ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığını Ankara’ya bildirdi. Bunun üzerine gözler, alternatif uçak alımı ve MMU çalışmalarına çevrildi.

Bir periyot Rusya’dan uçak alımı gündeme gelse de, Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, son yaptığı açıklamada, alternatif uçak konusunda somut bir gelişmenin olmadığını belirterek, “Çeşitli çalışmalar var. Bu hususta Türkiye, hiçbir vakit zafiyet göstermez” demişti.

Türkiye’nin ana amacı ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde devam eden MMU projesi. Birebir ölçülerdeki modeli (mockup) 2019’da Paris Airshow’da birinci kere görücüye çıkan MMU’nun, rüzgar tüneli testleri ve tasarım merkezi için çalışmalar tüm süratle sürüyor.

Uçağın 2023’te hangardan çıkması, 2025’te birinci uçuşunu yapması ve 2029’da TSK’nın envanterine girmesi planlanıyor. MMU’nun gövde tasarım, entegrasyon ve yazılımını TUSAŞ; silah sistemleri ROKETSAN, TÜBİTAK-SAGE, MKEK; radar, ikaz sistemlerini ASELSAN üstleniyor. Özgün motor geliştirilmesi için de TEİ çalışmalarını sürdürüyor. F-35 projesine modül üreten Türk firmaları, edindiği deneyimleri MMU’ya aktarmış olacak.

F-16’ların ömrü uzatılacak

MMU’nun devreye gireceği vakte kadar TSK’nın yükünü, F-16’lar çekecek. F-16’ların kimi sistem kesimlerinin mekanlileştirilmesi ve güzelleştirmelerle, hizmet sürelerinin2040 yılına kadar uzatılması planlanıyor.

‘İnsansız savaş uçağı geliyor’

İnsansız hava araçları üreticisi Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar “Son devirde Ulusal İnsansız Savaş Uçağı projemize de sürat verdik. Maksadımız, 2023’te bu platformumuzun prototipinin birinci uçuşunu gerçekleştirmek” dedi.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika