spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

GETOB Yunan adaları ve havaalanına talip

Seçtiklerimiz

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB), satılığa çıkan Yunan adalarına talip oldu. GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz, "Görüşmelerimiz devamediyor.

       

Hükümetimiz destek verirse, otelciler olarak yeni bir şirket kurup adaları almaya çalışacağız." dedi.
         

       

Ekonomik krizdeki Yunanistan’ın, Ege ve İyon denizlerindeki bazı adacık ve kayalıklarla bazı havaalanlarını satışa çıkarması, GETOB’u harekete geçirdi. Atina’da yayınlanan haftalık Proto Thema gazetesi, Yunanistan’ın Maliye, Altyapı ve Kültür bakanlıklarının katılımıyla uluslararası pazara çıkarılabilecek ada ve havaalanlarını içeren bir liste hazırlandığını duyurdu. Açıkgöz de hükümetin kendilerine destek vermesi gerektiğini belirterek, "Öz sermayelerimizle alacağımız adalarda bürokratik sıkıntıların giderilmesini ve gelecekteki yatırımlara sahip çıkılmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

       

Satış listesinde İyon denizindeki Nafsika ve Ligia adaları, Ehinades Kayalıkları, Mora Yarımadası açıklarındaki Ayos Yannis Adası, Eğriboz Yarımadası ve Paksos Adası yakınındaki bazı kayalıklar bulunuyor. Ayrıca 2011 yılında Ege Denizi’ndeki Naksos, Astipalea, Leros ve Skiros adalarıyla Kozani ve Mora yarımadasındaki Mesinia havaalanlarının işletmesinin satışı için de ihaleler açılacağı belirtildi.

       

Yunan hükümetinin satışları resmen duyurmasının ardından Rus ve Arap yatırımcıların talip olduğu bildirildi. Geçen yıl da bazı ada ve kumarhaneler satışa çıkarılmış, GETOB da talip olarak yetkililerle irtibata geçmişti. Daha sonra ise Yunan hükümeti, halkından gelen tepkiler üzerine satışları iptal etmişti.

       

GETOB Başkanı Açıkgöz, "Büyük yatırımcıların karşısında durabilmek için Muğla bölgesinin turizm merkezleri Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Göcek’teki işadamı ve otelcilerle görüşme halindeyiz. Kuracağımız ortak şirket üzerinden bu satışlara katılmayı düşünüyoruz. Adaların fiyatı, 7 ile 100 milyon avro arasında. İki ada ve bir havaalanı almayı planlıyoruz.” dedi.
         
         

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika