spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

Fransa’da grev yayılıyor.! Havayolları tedirgin

Seçtiklerimiz

Fransa’da hükümetin parlamentodan geçirmeye çalıştığı yeni çalışma yasa tasarısına karşı protestolar kapsamında, nükleer santraller greve gidiyor.
 
Fransa’nın en büyük işçi konfederasyonu CGT, kendisine bağlı enerji sendikalarına nükleer santrallerde iş bırakma çağrısında bulundu.
 
Çağrının ardından gece yarısından itibaren Aube kentindeki Nogent-sur-Seine nükleer reaktöründe üretimin duracağı açıklandı.
 

DEPODAKİ REZERVLER KULLANILIYOR
 
Öte yandan Fransız Petrol Endüstrisi (UFIP), hafta sonundan bu yana devam eden rafineri eylemleri nedeniyle ülkenin stratejik petrol rezervlerinin kullanılmaya başlandığını duyurdu.
 
UFIP Sözcüsü Catherine Enck, bir miktar petrol rezervinin hükümetin izniyle kullandığını belirtti. UFIP Başkanı Francis Duseux da rezervden 2 günlük petrol ihtiyacının karşılandığını kaydetti. Duseux, en kötü senaryoda 3 ay boyunca rezervden petrol kullanımına devam edilebileceğini söyledi.
 
 
Fransa’daki 12 bin benzinlikten 2 bin 400’ünde benzin kalmadı, ülkedeki 8 rafinerinin hepsinde grev var.
 
Sendikalar, hükümetin yeni tasarıyı çekmemesi halinde eylemin boyutunun artacağını vurgularken, hükümet geri adım atmayacağını ifade ediyor.
 
 
HALK BENZİN KITLIĞI NEDENİYLE GERİLDİ
 
Hafta başından bu yana Seine-et-Marne’de bulunan ve Paris’in de yer aldığı Ile de France bölgesine dağıtım yapan Grandpuits petrol rafinerisinin bloke edilmesiyle benzin kıtlığı Paris ve çevresinde de hissedilmeye başlamıştı.
 
Paris’te bazı benzinlikler önünde kuyruklar oluşurken, bazı benzinlikler de yakıt olmadığı için benzin pompalarının üzerine "Benzin yok" uyarısı astı.

 
 
FRANSA CUMHURBAŞKANLIĞI "ÇAPULCULAR" DEDİ
 
Fransa Cumhurbaşkanlığı resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada eylemler için "1000’den fazla çapulcu (casseurs) tutuklandı 350 polis yaralandı" ifadelerini kullandı.
 
 
YENİ ÇALIŞMA YASASI AYAKLANDIRDI
 
Ülkede yoğun protestoların hedefi olan yeni çalışma yasa tasarısının yasalaşması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek. 
 
 
Yeni tasarı ayrıca, işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi veriyor.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika