spot_img
spot_imgspot_img
8.4 C
İstanbul
Salı, 5 Mart 2024

F-16’nın alternatifi: Türk yetkiliden Eurofighter Typhoon’a yeşil ışık

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin, ABD’nin F-16 savaş uçaklarını satmaması durumunda; Milli Muharip Uçak TF-X envantere katılana kadar ara çözüm olarak Eurofighter Typhoon alabileceği kaydedildi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, geçtiğimiz ay Eurofighter konsorsiyumunun ana üreticisi olan Birleşik Krallık’ı ziyaret ederek, Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sir Mike Wingston ile bir araya geldi. Küçükakyüz burada, Typhoon savaş uçaklarını inceledi.

TÜRK YETKİLİ: İYİ BİR ALTERNATİF

Middle East Eye’a (MEE) konuşan bir Türk yetkili, konu ile alakalı kısa bir değerlendirmede bulundu.

ABD’nin F-16 savaş uçaklarını satmaması durumunda; Türkiye’nin bu jetlere yönelebileceğini kaydeden Türk yetkili, “Bu uçaklar çok iyi. Elbette F-16’ları alamazsak, yerli uçak TF-X gelene kadar geçici bir seçenek olabilir” dedi.

Yetkili, Washington’ın söz konusu F-16’ları Ankara’ya vermesini beklediklerini kaydederken, ABD Kongresi’nin onay sürecini Türkiye’deki 2023 seçimlerinin sonrasına bırakabileceğini söyledi.

EUROFIGHTER TYPHOON UÇAKLARI, 4 ÜLKE TARAFINDAN ORTAK OLARAK ÜRETİLİYOR

İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya’dan oluşan bir konsorsiyum tarafından üretilen Eurofighter Typhoon savaş jetleri, daha önceki yıllarda İtalya tarafından Türkiye’ye önerilmiş ancak olumsuz bir yanıt alınmıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika