spot_img
spot_imgspot_img
9.6 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

ESTA, 1 milyar Dolar’lık kontrat imzaladı

Seçtiklerimiz

Geçtiğimiz günlerde açıklanan “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde bir önceki yıla göre 6 basamak yükselerek 168’inci sıraya yerleşen ESTA Construction, Rusya’daki dev projelerine start verdi. Ülkede son 3 ayda 1 milyar dolarlık kontrat imzalayan şirket, Mercedes-Benz’in ilk yatırımını, Saratov Uluslararası Havalimanı’nı ve ünlü Fransız perakende grubu Immochan’ın dev AVM projesini hayata geçirecek. 
 
EN LÜKS STADI YAPTIK 
 
ESTA Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek, “Rusya’da dünyanın en lüks ve teknolojik stadı Krasnodar Stadyumu’ndan Sochi Kış Olimpiyatları kapsamında inşa edilen Gorod AVM’ye kadar dünyanın konuştuğu birçok proje yaptık. Şimdi ise çok daha iddialı projeler için harekete geçtik” dedi. 
 
TÜRKİYE’DE ‘BENESTA’ 
 
Son 3 ayda Rusya’da 1 milyar dolarlık ihale aldıklarını söyleyen Demirbilek, sözlerine şöyle devam etti: Dünyadaki başarılarımızı Türkiye’de daha büyük ölçekte gerçekleştirmek için yola çıktık. Türkiye pazarına BenESTA markasıyla giriyoruz.İstanbul’da şehir merkezinde konut projeleri yapacağız. Şu anda gündemde 6 projemiz var. Eylülden itibaren projeleri görücüye çıkaracağız.
 
225 milyon dolarlık yatırım
 
Mercedes-Benz’in Rusya’daki en büyük yatırımı ve ilk fabrikasının ihalesini kazanan ESTA, projenin temellerini haziranda attı. İhalesi bir sene süren proje, ilk etapta 225 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştiriliyor. Endüstri 4.0 teknolojilerini barındıracak olan fabrika; boya atölyesinden nihai montaja kadar tüm üretim aşamalarını kapsıyor. ESTA fabrikayı 18 ayda teslim edecek.
 
Yeni işlerede talibiz
 
ESTA, Rusya’nın Saratov şehrindeki havalimanı projesi olan Saratov Uluslararası Havalimanı ihalesini de kazandıklarını hatırlatan Demirbilek, “Havalimanı projesi ilk etapta 130 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçiriliyor. Rusya’da orta vadede toplam 22 havalimanının yenilenmesi planlanıyor. Bu bizim ikinci havalimanımız. Bundan sonraki projelere de talip olacağız” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika