spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

Erdoğan’ı Taşıyan Uçak Yeni Havalimanı’na İndi

Seçtiklerimiz

76,5 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olan İstanbul yeni havalimanının ilk fazının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan uçak İstanbul Yeni Havalimanı’na indi.
 
İSTANBUL YENİ HAVALİMANI’NIN AÇILIŞINI ERDOĞAN YAPACAK
 
Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek İstanbul Yeni Havalimanı açılış törenine, dünyanın dört bir yanından 50’nin üzerinde üst düzey konuk şahitlik edecek.

İLK SEFER ANKARA’YA DÜZENLENECEK

 
Açılış töreninin ardından ilk sefer, 31 Ekim günü saat 11.30’da Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Ankara uçuşuyla gerçekleştirilecek. THY, ilk seferini bünyesindeki en büyük yolcu uçağı olan 349 kişi kapasiteli Boeing 777-300 tipi geniş gövdeli uçakla icra edecek.

İkinci sefer ise yine Boeing’in 737-800 tipi uçağıyla Kıbrıs Ercan Havalimanı’na yapılacak. İstanbul yeni havalimanına ilk iniş yapacak uçak ise, saat 14.15’de Ankara-İstanbul seferini yapan uçak olacak.

THY, ilk aşamada İstanbul yeni havalimanı iç hatlarda Ankara, İzmir, Antalya; dış hatlarda ise Kıbrıs Ercan ve Bakü’ye karşılıklı olmak üzere birer sefer gerçekleştirecek. Seferler zamanla kademeli olarak attırılacak.

DÜNYANIN EN İYİ BAGAJ SİSTEMİNE SAHİP
 
İstanbul Yeni Havalimanı’nda bagaj bekleme süresi de azalacak. Saatte 10 bin 800 bagaj işletme kabiliyeti olan 42 kilometre uzunluğundaki bagaj sistemiyle 13 check-in adasından toplanacak bagajlar uçaklara ve yolculara vakit kaybettirmeden ulaşacak. Erken gelen bagajların depolanması için EBS (Erken Bavul Sistemi) devrede olacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika