spot_img
spot_imgspot_img
21.7 C
İstanbul
Perşembe, 30 Mayıs 2024

Engelliler, kuyruk beklemeden uçağa binecek

Seçtiklerimiz

Engelli yolcuların işlemleri bundan böyle THY görevlilerine önceden bildirmek kaydıyla, asistan eşliğinde özel alanda yapılacak. Bilet ve bagajlarını kuyruk beklemeden rahatlıkla yaptıracak engelliler, pasaporttan geçip uçağa binebilecek.THY Genel Müdür Temel Kotil, oluşturulan birimin açılış kurdelesini, hizmet alan ilk engelli vatandaşla birlikte kesti. Almanya’ya giden Türk asıllı İranlı yolcu Şehnaz Rise, tekerlekli sandalye üzerinde çok güzel bir hizmet olduğundan söz ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

Yeni birimde görevlendirilen engelli Ahmet Güzel isimli çalışan da, engelliler için daha önce özel hizmet kontuarları olduğunu ancak bu şekilde ayrı bir yer tahsis edilmesinin çok güzel olduğunu anlattı.

UÇAKTA ENGELLİ KOLTUĞU DOĞRU OLMAYABİLİR

Temel Kotil ise, engelli vatandaşlar ile hamile, yaşlı, kendini iyi hissetmeyen vatandaşların rahat uçağa binmesini istediklerini söyledi. Kotil, "Uygulamamız ücretsiz. Biz isteyen yolcularımıza tekerlekli sandalye temin ediyoruz. Buradan hizmet alan yolcularımız asistan eşliğinden pasaporttan geçip uçağa binebiliyor. Uçaklarda engelliler için koltuk uygulaması yok. Sadece yan koltuğu boş bırakabiliyoruz. Uçaklarda engelli koltuğu yapmak doğru olmayabilir." dedi.

"Özel ilgi gerektiren yolcular içindir" yazılı bölüme gelen engelliler, önceden THY görevlilerine bildirmek kaydıyla söz konusu noktadan yararlanabilecek. Havalimanına gelince görevli tarafından karşılanacak yolcu, isterse tekerlekli sandalye ile bilet bagaj işlemi yapılacak özel noktaya getirilecek. Daha sonra yine görevli eşliğinde kuyruk beklemeden pasaport kontrolü yapılan engelli, aynı şekilde uçağa götürülecek.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika