23.4 C
İstanbul
Pazar, 20 Haziran 2021

Emirates Skycargo, Aşı Taşıma Kapasitesini Yükseltiyor

Haftanın Haberleri

Dubai Uluslararası Havalimanı’ndaki AB GDP uyumlu mevcut altyapıya eklenen 94 soğuk oda paleti konumu, COVID-19 aşıları dahil sıcaklığa duyarlı ilaçlar için daha fazla taşıma kapasitesi sunuyor

Skycargo şimdiye kadar 75 milyon doz COVID-19 aşısı taşırken 2021 Haziran ayı sonuna kadar 100 milyon doza ulaşmayı hedefliyor

Emirates SkyCargo, Dubai’deki sıcaklığa duyarlı ilaç ve aşı yönetim kapasitesini, Dubai Uluslararası Havalimanı’ndaki AB GDP sertifikalı özel ilaç tesisindeki 94 havayolu palet pozisyonuna sahip tam otomatik soğuk odasının genişletilmesiyle daha da güçlendiriyor.

Genişletilmiş soğutma odası, aşıların ve diğer ilaçların Emirates SkyCargo’nun amacına uygun inşa edilen GDP sertifikalı tesisinde depolanması ve yönetimi için 2600 metrekarelik ilave bir sıcaklık kontrollü ortam (2-25 derece) sunarak taşıma şirketinin hava taşımacılığı sektöründeki lider konumunu pekiştirecek ve COVID-19 aşıları için artan taşıma talebini karşılamak üzere Dubai merkezinde ilave kapasite sağlayacak. Eklenen bu yeni alanda, tahmini olarak tek seferde 60-90 milyon doz COVID-19 aşısı saklanabilecek.

COVID-19 Aşılarının Sevkiyatı

2020 yılının sonlarından bu yana 60’dan fazla ülkeye 250’den fazla uçuşla 75 milyonu aşkın COVID-19 aşısı taşıyan Emirates SkyCargo, COVID-19 aşılarının uluslararası dağıtımında lider rol oynamaya devam ediyor.

Emirates Kargo Kıdemli Başkan Yardımcısı Nabil Sultan, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Emirates SkyCargo olarak, dünya çapında 350 tonun üzerinde COVID-19 aşısının sevkiyatını gerçekleştirerek mevcut salgın dalgasından ağır bir şekilde etkilenmeye devam eden topluluklara çok ihtiyaç duydukları desteği sunmaktan gurur duyuyoruz.

Bununla birlikte, daima ileriye bakıyor ve yılın ikinci yarısında gelişmekte olan ülkelere aşı sevkiyatı talebinde bir artış olacağını öngörüyoruz.

Şimdiden, artan üretime paralel olarak, geçtiğimiz birkaç haftada taşınan COVID-19 aşı miktarında bir yükselme olduğunu gördük. Bu ayın sonuna gelmeden 100 milyon doz olarak belirlediğimiz kilometre taşına ulaşmayı planlıyoruz.”

Sultan sözlerine şöyle devam etti: “Son altı aylık süreçte, Emirates SkyCargo ile ilaç üreticileri ve lojistik iş ortaklarımız açısından değerli ve karşılıklı bir öğrenme deneyimi oldu. Öğrendiklerimizi aşı taşımacılığı sürecini daha hızlı ve etkili hale getirmek için uygulama fırsatı bulduk.

Bu da ileride sıcaklığa duyarlı ilaçları da dahil edecek şekilde COVID-19 aşılarının sevkiyatında bir sonraki aşamaya geçme noktasında değerli bir ivme kazandık.”

Emirates SkyCargo, salgının ilk aşamalarında COVID-19 aşılarının sevkiyatı için kapsamlı hazırlıklara başlayan ilk hava taşımacılığı şirketlerinden biriydi. 2020 Ekim ayında, şirket, COVID-19 aşılarının taşınması için Dubai’de GDP sertifikalı özel bir hava merkezi kurduğunu duyurdu.

Şirket, COVID-19 aşılarının Dubai’de depolanması ve yönetimi için 20.000 metrekarenin üzerinde AB GDP sertifikalı soğuk zincir altyapısına sahiptir.

Emirates SkyCargo ayrıca merkezinde uçak ve kargo terminali arasında aktarma sırasında aşı gibi sıcaklığa duyarlı sevkiyatlarını korumak için, ilaçlara özel 50’den fazla soğuk dolly araca sahiptir.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

BLUESKY AWARDSspot_img

Son Dakika