spot_img
spot_imgspot_img
8.6 C
İstanbul
Cuma, 1 Mart 2024

Elektrikli uçak canlı testleri için gerekli izinler alındı

Seçtiklerimiz

Joby Aviation‘ın elektrikli uçan aracı, gelecek yıl ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim etmeden önce ABD’deki test uçuşlarına başlamak için düzenleyici izni aldı.

Helikopter gibi kalkış ve iniş yapabilen elektrikli bir uçak, test uçuşlarına başlamak için ABD düzenleyici izni aldı; 2024’te ABD Hava Kuvvetleri’ne teslimatın ve 2025’te bir hava taksi hizmetinin olası başlangıcının yolunu açtı.

Kaliforniya merkezli Joby Aviation tarafından üretilen uçak, bir helikopter gibi havalanıp inmek için tasarlandı, aynı zamanda altı rotorunu ileri uçuşta yatay olarak eğerek saatte 322 kilometreye (saatte 200 mil) kadar hızlara ulaşabilir.

Sonunda ABD askeri veya ticari operasyonları için bir pilot ve dört yolcu taşıyabilir.Virginia’daki Dikey Uçuş Derneği‘nden Mike Hirschberg, ”Bu üretim uçağı, son altı yılda 1000’den fazla kez ve binlerce milden fazla üç tam ölçekli prototip uçurduktan sonra geliyor.” diyor.

Hem ABD ordusunun hem de yatırımcıların ilgisine rağmen, elektrikli uçan arabalar genellikle hem teknolojik hem de ticari açıdan mücadele etti. 2022’de, Google’ın kurucu ortağı Larry Page tarafından desteklenen önde gelen Kittyhawk uçan araba şirketi, ucuz bir hava taksi hizmeti geliştirmeye çalıştıktan sonra yıllarca kapandı.

ABD Federal Havacılık İdaresi tarafından verilen en yeni izin, gösterici ve prototip uçaklarla yapılan daha önceki testlerin ardından Joby’nin ilk üretim uçağının uçuş testlerini gerçekleştirmesi için özel onay sağlıyor.

Hirschberg, Joby’nin ticari uçuşlar için yolcuları şarj etmeye başlamasına izin verecek tam düzenleyici sertifikanın hala yaklaşık 18 ay uzakta olduğunu söylüyor.Joby’nin uçağı, ticari bir hava yolculuğu paylaşım hizmetinin parçası olarak sonunda bir pilot ve dört yolcu taşıyabilir.

Şirketin web sitesi, New York’un Manhattan Adası’ndan Queens’teki JFK Uluslararası Havalimanı’na insanları mekik dokuyan bir senaryoyu tasvir ediyor ve bu olasılık konusunda Delta Air Lines ile ortaklık kurdu.

Ancak Joby, uçağını ilk olarak 2024 yılına kadar Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü‘ne teslim etmeyi planlıyor. Bu, ordunun Agility Prime programı kapsamında ABD Hava Kuvvetleri ile 131 milyon dolarlık bir sözleşmenin parçası ve bu, dört Hava Kuvvetleri pilotunun elektrikli uçağı yerden uzaktan uçurma konusunda eğitim almasını sağladı.

Joby’nin uçağı, altı tiltrotorunun her birine güç sağlamak için elektrikli pillere güveniyor ve 161 kilometreye (100 mil) kadar uçuş menziline sahip. Tamamen elektrikli tahrik, genel karbon ayak izi pilleri şarj etmek için kullanılan elektrik kaynaklarına bağlı olsa da, uçağın uçuşta karbon emisyonu olmadan çalışmasına izin veriyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika