spot_img
spot_imgspot_img
22.8 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

Dünyanın en büyük yolcu uçağı Finlandiya’da

Seçtiklerimiz

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’ya ait dünyanın en büyük iki katlı yolcu uçağı Airbus A380, test ve eğitim uçuşu için Helsinki Havalimanı’na iniş yaptı.
       
       
Yaklaşık iki saat havalimanında kalan uçağın inişi öncesi ve sonrasında havalimanı çevresinde sıkı güvenlik tedbirleri alındı. 73 metre uzunluğa, 21.4 metre yüksekliğe, 7.14 metre genişliğe ve 80 metre kanat uzunluğuna sahip uçağın inişi için pistlerin boyutları artırıldı.
       
        Helsinki Havalimanı Yönetimi Başkan Yardımcısı ve Direktörü Juha-Pekka Pystynen, ilk kez Airbus A380 modeli bir yolcu uçağının Helsinki Havalimanına gelişinin çok önemli olduğunu söyledi. Pystynen,"Çünkü A380 modeline sahip diğer hava yolu şirketleri de, Helsinki Havalimanının gerektiğinde iniş için kulanılabileceğini görmüş olacaklar." dedi.
       
        Airbus A380, havalimanı dışından da görülebilen 2 no’lu pistte iki saat kaldı. Havalimanı etrafında toplanan birçok meraklı, uçağı hayranlıkla izledi. Birçok fotoğrafçı ve basın mensubu görüntü alabilmek için havalimanı etrafında en uygun yeri aradı. Uçaklar normalde 2 no’lu piste park etmiyor.
       
        Airbus A380, Finlandiya’ya gelmeden önce Kopenhag ve Stockholm’e iniş yaptı. Ardından Helsinki’ye gelen uçak, buradan da Oslo Havalimanı’na geçti.
       
        Airbus A380, bugüne kadar üretilmiş iki katlı, geniş gövdeli ve 853 yolcu kapasiteli tek sivil yolcu uçağı. Airbus A380, ilk ticari uçuşunu 25 Ekim 2007’de Singapur-Sydney arası yapmıştı.
       

       

ANT

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika