spot_img
spot_imgspot_img
10.7 C
İstanbul
Perşembe, 29 Şubat 2024

Dubai Havacılık Fuarı krize yüksekten bakıyor

Seçtiklerimiz

Uçak kiralama sektöründe çalışan Alafco şirketiyle Airbus arasında yeni 50 NEO satışı için anlaşmaya varıldı. Bu 50 uçak Bourget fuarında satışı yapılan 30 A320’ye katılacak.
 
Fuarı izleyen euronews muhabiri François Chignac havacılık devinin Genel Müdürü Tom Enders’le görüştü.
 
euronews:
“Şunu diyebiliriz ki Bourget’dekine oranla bir talep artışı görülüyor.”
 
Tom Enders:
“Evet NEOlar için bir talep artışı görülüyor. Bu yıl için 1200 gibi inanılmaz bir sayıya ulaştık. NEO’da gidişat oldukça iyi. Bu şaşırtıcı değil. Airbus Satış Sorumlusu John Leahy’nin açıkladığı gibi bu uçak yüzde 15 daha az yakıt tüketiyor hatta eski modellere göre yüzde 30. Petrol fiyatlarının geldiği noktayı düşününce bunun müşterilerimiz için ne kadar önemli olduğu görülüyor.
 
euronews :
“2011 Dubai Havacılık Fuarı bu dönemde ne anlama geliyor?”
 
Tom Enders:
“Bu dünyanın en önemli havacılık fuarlarından biri. Bölge içinse en önemlisi. Orta Doğu hızlı gelişim gösteren bir bölge. Hava trafiği ortalamanın üzerinde bir hızla artıyor. Orta Doğu ve Asya için şöyle bir beklentimiz var: Gelecek 10-20 sene içerisinde de bu iki bölge hava trafiği en hızlı artan iki bölge olarak kalacak.
 
euronews : 
“Airbus Avrupa’da süregelen ekonomik krizden nasıl etkilendi?”
 
Tom Enders :
“Bu çok ilginçti. Yılın ilk yarısında gözler Arap Baharı’nda ve onun ekonomi üzerindeki etkilerindeydi. Şimdiyse Arap arkadaşlarımız Avrupa’ya bakıp burada yaşananların ekonomiye ne etkisi olacağını tartışıyorlar. Genel olarak bakınca da durumumuz iyi diyebilirim, hatta çok iyi.”
 
euronews:
“Airbus A320 NEO’nun sloganı daha az enerji tüketimi ve daha az hava kirliliğiydi. Alınan bu taleplere bakınca Dubai Fuarına Airbus’ın damgasını vurduğunu söyleyebiliriz.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika