spot_img
spot_imgspot_img
17.9 C
İstanbul
Cumartesi, 3 Haziran 2023

Dr.Karlıtekin’in 2009 yılı mesajı

Seçtiklerimiz

Değerli Yolcularımız, İnsanlık ailesi olarak tarihte yaptığımız yolculuk bugünlerde dar bir geçitte ilerliyor. Bilgi toplumu, teknoloji ve küreselleşme söylemleri arasında “tarihin sonunun” geldiğini, yani gelişmiş dünyanın medeniyet meselesini çözdüğünü iddia edenlere tarih yine tebessüm ediyor. Güzelliklerimiz ve zaaflarımızla insan olduğumuza göre, farklı dekorlarla aynı tiyatroyu sergilememiz değil midir ki, bize “tarih tekerrürden ibarettir” dedirten.

 

 

İnanıyoruz ki, yaygın iletişim araçlarıyla bilincimize nüfuz eden ve bizi kuşatmaya çalışan ortalama anlayışlardan kendimizi sıyırıp akl-ı selim ile dünya’yı gözlemlediğimiz sürece insanlığa hizmet etme zemini hep mevcut olacaktır. İşte bizler bu düşünce ile bulunduğumuz mevkileri bir lütuf görüp “uzakları yakın etmek” suretiyle sizlere hizmet etmeyi sevdik. Gerçek ve doğru işler yaparak, zaman zaman insanlığı karamsarlığa sürükleyen şartlara ve olgulara hazırlıklı bir duruşla karşı geldik. Ne mutlu ki, güçlü bir Türk Hava Yolları ile bugün geleceği yeniden inşa edenlerin safında yerimizi alıyoruz.

Sizlere her senenin ilk Skylife sayısında stratejik bakışımıza ilişkin değerlendirmeler sunmayı bir gelenek haline getirmiştik. Türk Hava Yolları 2003-2008 yıllarını kapsayan bir “kabuğunu kırma” dönemini başarıyla tamamlamış oldu. Bunun en somut göstergesi, 2004’te satın almaya karar verdiğimiz 59 yeni uçağın tamamen filomuza katılmış olmasıdır. Bununla birlikte uçuş emniyeti esas olmak kaydıyla insan kaynakları, uçuş ağı, uçuş sıklıkları, ürün kalitesi ve ürün farklılaştırılması yönündeki gelişmeleri sizlerle paylaştık ve sizler de bu yenilikleri tecrübe etmeye devam ediyorsunuz.


Şimdilerde ise 2009-2023 Stratejimiz kapsamında yeni atılımları başlatmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Sizlerin hayatınızı kolaylaştırmak en temel hedefimiz. Ortaya koyduğumuz herbir yenilik, herbir geliştirme ve olağan hizmeti sürdürmedeki üslubumuz, tavrımız bu en temel hedefe yaklaşma azminin ta kendisidir.

Yeni yılla birlikte 75’i kesin 105 yeni uçak almak üzere yola koyulduk. Sadece Türkiye’ye izafe edilebilecek potansiyel ile sınırlanmamış Türk Hava Yolları “Yeni İş Modeli” önümüze müthiş büyüme fırsatı çıkarıyor. Bu hakiki büyüme fırsatı, sadece işimizin çapını büyütmeye zemin sağlamayacak, halihazırda yürüttüğümüz hizmeti maliyet yönüyle daha uygun, kalite yönüyle de daha ileri bir seviyeye taşıyacak.

Türk Hava Yolları’nda ilk defa hizmete soktuğumuz 3 adet Boeing 777-300ER ile geniş gövdeli uzun menzilli uçak filomuza yeni ufuklar çizmiş oluyoruz. Senelerdir ara vermiş olduğumuz “First Class” servisine bu uçaklarla yeniden merhaba diyoruz. Bu sayede geleceğin beş yıldızlı Türk Hava Yolları’nı oluşturan yapı taşlarından birini daha temele yerleştirmiş bulunuyoruz. İstanbul Boğazında kiraladığımız ve restore ederek açılışını İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine yetiştireceğimiz “Fehime Sultan” ve “Hatice Sultan” Yalıları ile kendi uçuş üssümüzde Türk Konukseverliğini “First Class” anlayışıyla zirveye taşıyacağız.


Anadolu coğrafyasını THY, Anadolu Jet ve Sun Express’le noktadan-noktaya donattık. Yerküreyi THY, Star Alliance, iştirakimiz Air Bosnia ve yine Sun Express’le avcunuzun içerisine koyduk. Zamanında kalkıp, zamanında sağ salim menzile ulaştırmada iyi bir performans sergiledik. Valizimizi rakiplerimize göre en az kaybettik. İkramı bir araya getirilmiş endüstriyel gıda maddesi olmaktan çıkarıp aşçıların gerçek malzemeyle damak tadınıza göre hazırladığı bir şölene çevirdik. Kabin içerisinde sizleri hoş tutmak üzere en son seviye eğlendirici sistemleri kullanımınıza sunmaya başladık. Bizimle görece daha sık uçan yolcularımız için iç hatlar CIP uygulamasını kalite, kapasite ve havaalanı sayısı itibarıyla daha da geliştirdik. Kısacası, Türk Hava Yollarında herşeyi, verdiğiniz paranın her kuruşunu hak edebilmek, işinizi bihakkın görebilmek ve sizi memnun bırakmak üzerine bina ediyoruz.

Yönetim olarak açma kararı verdiğimiz, yurtiçinde Çanakkale ve Uşak, yurtdışında Dakar (Senegal), Sao Paulo (Brezilya), Toronto (Kanada), Meşhed (İran), Nairobi (Kenya), Ufa (Başkırdistan-Rusya Federasyonu), Lviv (Ukrayna) ve Göteburg (İsveç) noktaları 2009 içerisinde peyderpey erişiminize sunulacak. Bu noktalara ilaveten Washington D.C. (A.B.D.) Dakka (Bangladeş), Glasgow (Birleşik Krallık), İskenderiye (Mısır), Lahor (Pakistan), Bengazi (Libya) ve daha birçok nokta, üzerinde inceleme ve çalışmaların sürdürüldüğü aday şehirler arasında yer almakta.
2009 senesinde de Bilim, Kültür, Sanat ve Spor’a katkılarımızla beraber sosyal sorumluluk yönünde yeni projelere imza atacağız. “75. yıl anısına 75 Büyük Usta” isimli Klasik Türk Müziği çalışmasını bitirdik ve müzikseverlerin istifadesine sunduk. Uçtuğumuz noktalarla ilgili belgesel niteliğinde tanıtım filmlerinin çekimlerine başladık.


Bizler 2009 ve sonrasını, insanlığın saadeti için iyi niyetle çalışanların göğüsleyeceği daha fazla meydan okumanın bulunduğu ilginç bir dönem olarak kabul ediyoruz. Dayanışma, ümit, çalışma, hoşgörü ve sevgi gibi kavramların içerisini tam anlamıyla doldurmak için işte fırsat! Ben, Yönetim Kurulu, tüm çalışanlarım ve Türk Hava Yolları paydaşları adına sizlere güzelliklerle dolu yıllar geçirmeniz dileğiyle, kendi payımıza düşen hizmeti fazlasıyla yerine getireceğimize dair söz veriyorum.

Saygılarımla,

Dr. Candan Karlıtekin
Yönetim Kurulu Başkanı

- Turkish Aerospace -spot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika