spot_img
spot_imgspot_img
20 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Nisan 2024

DHMİ ağır kış şartlarına meydan okuyor

Seçtiklerimiz

Birdal, Türkiye’de son günlerde olağanüstü kış şartları yaşandığını hatırlatarak, geçen senelere göre oldukça yoğun ve soğuk bir kış dönemi geçirildiğini söyledi.

Hava şartlarından en çok etkilenen ulaşım araçlarının başında uçakların geldiğini belirten Birdal, Türkiye’de DHMİ’nin işletim sorumluluğunda bulunan 45 havaalanı bulunduğunu, şu an itibarıyla Hatay Havaalanı haricinde hepsinin hava trafiğine açık olduğunu kaydetti. Yoğun bir kar mücadelesi yaptıklarını anlatan Birdal, ”Kış şartları ve yağış durumuna göre bazı havalanlarımızda hemen pisti açmak mümkün olmayabiliyor. Buzlanma, don olayları kendisini gösterebiliyor, ama kısa bir zaman içerisinde kar mücadele ekiplerimiz özellikle tarifeli seferlerin bulunduğu havaalanlarında bu seferleri aksatmadan, gece gündüz 24 saat esasına göre çalışarak havaalanlarımızı, pistlerimizi açık tutmaya gayret ediyorlar” diye konuştu.

-”İstanbul’da kar mücadelesi devam ediyor”-

Atatürk Havalimanında bu sene çok ciddi kar mücadelesi yaptıklarını ve mücadelenin halen devam ettiğini anlatan Birdal, şunları kaydetti:

”Atatürk Havalimanında 3 gündür aralıksız kar mücadelesi yapıyoruz. Buna rağmen 29 Ocak’ta toplam 888 uçak Atatürk Havalimanına indi, kalktı. Bu kadar yoğunluğa rağmen, 30 Ocak’ta ise 601 uçak iniş kalkış yaptı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika