spot_img
spot_imgspot_img
15.1 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

Detur iflas ettiğini açıkladı

Seçtiklerimiz

Eylül ayında yaptığı açıklama ile operasyonlarını durdurduğunu duyuran Türk bayraklı tur operatörü markası Detur Global iflas ettiğini açıkladı.

Resmi Linkedin profilinde de bulunan www.detur.se adresli web sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile iflas ettiğini duyuran Detur, yaptığı açıklamada seyahat endüstrisi için dönüş yolunun beklenenden daha uzun ve daha zor olduğunu güneş tatilleri piyasasının daha önce değerlendirildiği gibi toparlanmadığını belirtti.

Jet yakıtı için artan ve tahmin edilmesi zor maliyetlerle birlikte operasyonel maliyetlerin şirketi getirdiği konumda yönetim, yeniden yapılanma, yeniden sermayelendirme veya alternatif olarak satış çalışmalarına devam etmenin artık mantıklı olmadığını ve ne yazık ki açıklama yapmak zorunda kalındığını belirtmek zorunda kaldıklarını açıklayan DETUR tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

”Detur, şartların kendilerini iflas talep etmeye zorlandığını duyurdu. Seyahatlerini iptal eden ve iptal eden yolcular için, banka veya kredi kartı ile ödeme yapmışlarsa, ödedikleri tutarın geri ödenmesi, genellikle en hızlı işlem süresine sahip daha kısa bir rota olan amir banka ile tutara itiraz edilerek yapılabilir.

Ayrıca Kammarkollegiet aracılığıyla veya iflas mütevelli heyetine taleplerini sunarak ve genellikle daha uzun olan işlem ve işlem sürelerini bekleyerek seyahat garantisinden geri ödeme talep edebilirler. Ticaret Odası bugün web sitesinde “iş yüklerinin yüksek olduğunu ve bu nedenle işlem süresinin normalden daha uzun, şu anda yaklaşık 4-6 ay olduğunu” belirtiyor.

Detur, şirket ve çalışanları için parlak bir gelecek sağlama vizyonuyla 2020 sonunda yeni sahipleri tarafından devralındı.

Operasyonları düzene sokma ve organizasyonu modernize etme çalışmaları hemen başladı ve seyahat üzerindeki pandemi kısıtlamaları sona erdiğinde şirket operasyonlarına devam edebildi ve bir kez daha uygun fiyatlı ve kaliteli güneş enerjisi tatilleri sunabildi.

Sektörün ve şirketin karşılaştığı zorluklar nedeniyle, daha önce 2022’nin geri kalanında seyahatlerin durdurulması, organizasyonel değişikliklerin uygulanması ve yeni sermaye eklenmesi, alternatif olarak gerekli koşullara sahip yeni sahiplerin getirilmesi ve operasyonların yeniden başlatılması kararı alındı.

Ne yazık ki, banka ve kredi kartlarının arkasındaki şirketler ödemeleri durdurma kararı aldı ve çoğunluğa yapılan ödemeler tam olarak bu tür ödeme araçlarıyla yapılan ödemelerden oluştuğundan, likidite durumu akut hale geldi ve hayatta kalmayı sağlamak için planlanan önlemler için gerekli olan süre aşıldı.

Bu kararı vermek zorunda kalmak ağır ve zor oldu ve bunun neden olduğu rahatsızlıktan dolayı gerçekten üzgünüz. Sadece uzun zamandır beklenen bir güneş yolculuğuna rezervasyon yaptıran müşterilerimiz için değil, aynı zamanda Detur için çok çalışan ve şimdi belirsiz bir gelecekle karşı karşıya olan tüm çalışanlarımız için.”

Detur’un iflasını açıkladığını duyuran İsveç, Norveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde internet gazeteleri haberlerinde şu ifadeleri kullandı:

”SVT’nin incelemesinden sonra, ağır eleştirilen tur operatörü DETUR şimdi iflas başvurusunda bulunuyor. Şirket web sitesinde bunu söylüyor.

Güneşe seyahat satın alan deneyimli müşteriler için geriye kalan tek şey paralarını geri almaya çalışmak.

İsveç Tüketici Ajansı, seyahat şirketi Detur hakkında yüzlerce rapor aldı.

Şirket, Eylül ayında kiralama sezonunun geri kalanını iptal ettiğini açıkladıktan hemen sonra, 64’ü geri ödemelerle ilgili olmak üzere 148 bildirim alındı. Şirket ayrıca gelecek yıl için seyahatleri iptal etti.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika