spot_img
spot_imgspot_img
16.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Çin, Uzay İstasyonu İnşaasına 2021’de Başlayacak

Seçtiklerimiz

Son yıllarda uzayla ilgili çalışmalarını hızlandıran ve bir süre önce de aydan numune getiren Çin, kuracağını açıkladığı uzay üssünün yapımına başlıyor.

Çin İnsanlı Uzay Programı Baş Tasarımcısı Zhou Jianping dün yaptığı açıklamada, Çin’in insanlı uzay istasyonunun ana modülünü 2021’in ilk yarısında uzaya göndereceğini açıkladı.

Baş tasarımcısı Zhou Jianping, Hunan eyaletindeki Shaoshan’da Shenzhou-10 insanlı uzay gemisinin dönüş kapsülünün teslimi nedeniyle düzenlenen törende, uzay istasyonunun temel modülünün Hainan eyaletindeki Wenchang rampaları merkezinden bir Uzun Yürüyüş-5B Y2 füzesiyle uzaya fırlatılacağını belirtti.

Zhou, bundan sonraki uzay misyonlarının, istasyonun temel modülünün yörüngeye yerleştirilmesinden sonra yük taşıyıcı uzay aracı Tianzhou-2 ve insanlı Shenzhou-12 gemisinin uzaya gönderilmeleri olacağını söyledi.

Temel modüle ilişkin testler tamamlandı ve astronotların eğitimleri devam ediyor. Bu astronotlar, uzay araçları dışarısında bir takım etkinlikler gerçekleştirecek. Çin’in uzay istasyonunun inşasını 2022’ye doğru bitirmesi öngörülüyor.

İnşaat projesi iki aşamada gerçekleştirilecek. Aralarında esas/temel modülünün fırlatılmasının da bulunduğu altı uzay uçuş görevi, temel niteliğindeki teknolojilerin onaylanması aşamasında planlanıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika