spot_img
spot_imgspot_img
14.4 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

CAS çalışanları Başbakanlık önünde eylem yaptı

Seçtiklerimiz

Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti sunan Cyprus Airport Services (CAS) çalışanlarının tümüne ağustos ayında işten durdurulacağı yazısı verildiğini açıklayan Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen), bazı çalışanlarla birlikte Başbakanlık önünde eylem yaparak soruna hükümetten çözüm istedi.

İhbarnameyi alan bir gurup Hava-Sen üyesi CAS çalışanı, saat 15.00 sıralarında Başbakanlık önüne yürüdü.

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Başbakanlık önünde yaptığı konuşmada, hükümet ortakları Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler ile Demokrat Parti Ulusal Güçler’i eleştirdi.

Bıçaklı, Özelleştirme Yasası’nın geçirildiği Ulusal Birlik Partisi hükümeti döneminde, yasanın hayat bulmaması için bugünkü hükümet ortaklarıyla birlikte mücadele verdiklerini ancak bugün hükümet ortaklarının yasanın iptali için uğraş vermediğini savundu.

Bıçaklı, “Burada oturanlar şimdi ne yapıyor? Özelleştirme Yasası’nı düzeltmek için neyi bekliyorlar?” diye sordu.

“ÇALIŞANLARLA ALAY ETTİLER”

Çalışanların CAS’tan durdurulma kararının 16 Haziran’da alındığını ancak çalışanlara ihbarnamelerin yerel seçimlerin bir gün sonrasında verilmesini de sorgulayan Bıçaklı, “Açık ve net, çalışanlarla alay ettiler. Bu insanların seçimde oylarını alabilmek için saklandılar” dedi.

Bıçaklı hükümeti Kıbrıs Türk Hava Yolları ile merkezi Türkiye’de olan Havaş’ın ortaklığıyla oluşturulan CAS’ı yönetmemekle de eleştirdi.

“TEKELLEŞME TEHLİKESİ”

CAS’ın kapatılmasının yer hizmetlerinde tekelleşmeyi getirme tehlikesini de yarattığını kaydeden Bıçaklı, ancak bir tekelleşme durumunda faturanın tüm halk tarafından ödeneceğini savundu.

Bıçaklı “Hükümet her karar alacağı gün anayasal ve yasal eylem haklarımızı kullanacağız ve çalışma barışı bozulacak” dedi.

MÜSTEŞARLA GÖRÜŞTÜLER

Türk-Sen Başkanı Bıçaklı, Hava-Sen Başkanı Buran Atakan ve sendika üyelerinden oluşan bir heyet Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun Başbakanlık’ta bulunmaması nedeniyle Müsteşarı Alpay Afşaroğlu ile 10 dakikalık bir görüşme yaptı.

“ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR OLUMLU VEYA OLUMSUZ YANIT”

Bıçaklı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, çalışanlarının işsiz kalacak olanlarının istihdamının sağlanmasıyla ilgili Özleştirme Yasası’nın geçici maddesinin uygulanmasını veya ihbarnamelerin geri alınmasını talep ettiklerini söyledi.

Müsteşar’ın kendilerine çarşamba gününe kadar olumlu veya olumsuz olarak cevap verileceğini söylediğini belirten Bıçaklı, “Dileğimiz çalışma barışını daha fazla bozmadan yasalara bir an evvel uyulsun ve bu sıkıntı çözülsün” dedi.

CAS ÇALIŞANLARINA İHBARNAME

Gönderilen bir ihbarnamede, Türk Hava Yolları’nın CAS’dan hizmet alımını durdurduğu, Pegasus Hava Yolları’nın ise Temmuz ayı sonunda durduracağı nedeniyle CAS’ın hizmet vereceği müşterisi kalmayacağından çalışanların sözleşmesinin 5 Ağustos’ta fesih edileceği belirtiliyor.

“GECİKMELER OLABİLİR”

Hava-Sen Başkanı Atakan ise CAS çalışanlarının hükümetten yanıt beklediğini, çarşamba gününe kadar çalışmayacağını, bunun ise uçakların kalkışlarında gecikmelere neden olabileceğini ifade etti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika