spot_img
spot_imgspot_img
21.3 C
İstanbul
Çarşamba, 27 Eylül 2023

Boeing’in başı dertte

Seçtiklerimiz

Uçağı zorlukla acil iniş yaptırmayı başaran pilot, olaydan kimsenin yara almadan kurtulmasını sağladı ancak bu olay dünyanın en büyük uçak üreticilerinden olan Boeing firmasına da pahalıya mal olacak gibi görünüyor. Zira Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737-300, 400 ve 500 tipi 175 uçağın güvenlik denetimlerinden geçirilmesi talimatı verdi.

FAA yayınladığı talimat ile eski 737’lerle sefer yapan şirketlerin hepsinin beş gün içinde elektromanyetik incelemeden geçirilmesini istedi. Belirlenen 175 uçaktan 80’i Amerika’da kayıtlı iken Türkiye’de kaç 737-300 tipi Boeing uçağı olduğu konusunda henüz bir bilgi yok. Amerika’da kayıtlı olan 80 adet 737 Boeing uçağının çoğunlukla Southwest Havayolları tarafından kullanıldığı belirlendi.

Southwest Havayolları’na ait uçağın tavanında meydana gelen yırtılma sonunca gündeme gelen Boeing 737 uçakları ile ilgili yüzlerce seferini iptal etmek zorunda kalan aynı havayolu şirketinin 5 uçağında onarım işlemine başlanıldığı duyuruldu.

Cuma günü meydana gelen olay sonunda pilot acil olarak Arizona eyaletinde bir askeri üsse iniş yapmıştı. Uçak 118 yolcusu ile Phoenix şehrinden havalandıktan kısa bir süre sonra yolcular tavandan patlama sesi duyduklarını belirtirken 10 bin metreden 4 bin metreye kadar kontrol dışı inen uçağı pilotlar daha sonra indirmeyi başarabilmişlerdi.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika