spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Boeing’in 777X’in ilk uçuşu için geri sayım başladı

Seçtiklerimiz

Dünyanın önde gelen pek çok havayolu şirketi Boeing’e sipariş verdikleri 400 milyon dolar değerindeki yeni nesil geniş gövdeli yolcu uçağı Boeing 777X ile ilk uçuşu yapacakları günü bekliyor.
 
Şimdiye kadar üretilmiş en büyük çift motorlu yolcu jetini filosuna katmak için gün sayan şirketler arasında Emirates, Lufthansa, Singapore Havayolları, Etihad ve Katar Havayolları da bulunuyor.
 
Türk Hava Yolları’nın da Boeing’in bu modeli ile ilgilendiği belirtiliyor.
 
Geçen kasım ayında ana gövde üretimi tamamlanan, 777’nin yeni nesil versiyonu 777X’in ilk test uçuşlarının Mayıs ayına kadar tamamlanması planlanıyor.
 
Yeni modelde askeri uçaklardaki katlanabilir kanat özelliği var


Tüm yolcular için daha geniş görüş alanı sağlayan dikkat çekici büyük pencereleri, geniş kabini yanı sıra 777X’in bir başka önemli özelliği de askeri uçakların sahip olduğu katlanabilir kanatları olan ilk ticari yolcu uçağı olması.
 
Yüzde 12 daha az yakıt tüketerek 16110 km’lik yol katledebilecek ve yolcu kapasitesi 425’ye kadar çıkacak uçağın uzun mesafe uçuşlarda havayolu şirketleri ve yolcular için yeni olanaklar sunacak.
 
Uzun mesafe uçuşlarda yenilik getirecek


Uçağın, Avustralya ile İngiltere ve ABD arasındaki Londra Sidney, Los Angeles – Perth ve benzer uzunluktaki rotalarda direkt uçuşlar sayesinde havayollarının operasyon maliyetlerini düşürmesi öngörülüyor.
 
Boeing’in 777X’in ilk teslimatını 2020 yılı içinde gerçekleştirmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika