spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Belgesi olmayan Babadağ’dan ticari uçuş yapamayacak

Seçtiklerimiz

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın iştiraki Fethiye Güç Birliği Tanıtım ve Ticaret Limited Şirketi (FGB), Tandem Yamaç Paraşütü Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi olma yolunda kararlılıkla ilerliyor. FGB, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu bünyesinde; 19UY0400-5 Tandem Yamaç Paraşütü Pilotluğu Meslek Standardı kapsamında Türk Akreditasyon Kurumu’nun TSE ISO/IEC 17024 Belgelendirme denetiminden başarıyla geçen FGB, 22 Haziran 2021 tarihi itibariyle akredite edildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından Temmuz ayı içerisinde denetlenecek olan FGB, bu süreci de başarıyla tamamlamasının ardından Tandem Yamaç Paraşütü Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeye yetkili kuruluş olacak.

FGB mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme merkezi olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmesinin ardından tandem yamaç paraşütü pilotluğu mesleğini gerek Fethiye özelinde gerekse Türkiye genelinde yapan ve sayıları 450’yi aşan pilot mesleki yeterlilik belgesi ile çalışabilecek.

FGB’nin Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından gerçekleştirilen denetim sonucunda almaya hak kazandığı akreditasyon belgesini teslim alan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve FGB Müdürler Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “FGB, tandem yamaç paraşütü mesleğini yapanların ve aday olanların, gerekli mesleki bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olduklarını tarafsız, adil ve güvenilir bir şekilde belgelendirerek, sektöre katkı veren, ekonomik ve teknik açıdan sürdürülebilirliğini sağlayan ulusal ve uluslararası düzeyde bir belgelendirme merkezi olma yolunda önemli bir yol aldı.” diye konuştu.

Kısa bir süre sonra Tandem Yamaç Paraşütü Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan pilotların Babadağ’dan ticari uçuş gerçekleştiremeyeceğini vurgulayan Osman Çıralı, “Dünyada ilk olan bu uygulamanın tüm Türkiye’ye yayılmasını hedefliyoruz.” dedi.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika