spot_img
spot_imgspot_img
10.5 C
İstanbul
Cumartesi, 25 Mart 2023

Baykar, Portekiz’e SİHA satışı yapacak

Seçtiklerimiz

Portekiz Dışişleri Bakanı Cravinho ile ortak basın toplantısı düzenleyen Mevlüt Çavuşoğlu, Portekiz ile Baykar arasında SİHA alımına ilişkin görüşmelerin başladığını açıkladı.
Savunma sanayiinde kendinden söz ettiren Türkiye, bu alanda en üst lige çıkmayı başardı.

Özellikle Baykar’ın ürettiği İHA ve SİHA’lar, Dağlık Karabağ ve Ukrayna-Rusya savaşı sonrası birçok dünya ülkesinin radarına girdi.

Bu kapsamda 28 ülkeye İHA ve SİHA satışı yapıldı.

Türkiye’nin gurur duyduğu uluslararası bir marka haline gelmeyi başaran Baykar tarafından üretilen SİHA’lar, bir ülkenin daha ilgisini çekti.

Türk savunma sanayiine ilgi giderek artıyor
Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ile görüştü.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu basın toplantısında, Baykar ile Portekiz arasında SİHA alımı için görüşmelerin başladığını duyurdu.”Baykar ile Portekiz arasında görüşmelerin başlamış olduğunu öğrendim”

Eğer Baykar, Portekiz’e SİHA satarsa Polonya’dan sonra bu sistemleri alacak ikinci Avrupa ülkesi olacak.

Çavuşoğlu konuya ilişkin, “Denizcilik alanında önemli olan Portekiz ile bu alanda daha geniş alanda çalışmak istiyoruz. Baykar ile Portekiz arasında görüşmelerin başlamış olduğunu da öğrendim.” dedi.

İlk Avrupa ülkesi Polonya oldu

Öte yandan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak 2021 yılında, ülkesinin Türkiye’den 24 adet Bayraktar (TB2) tipi Silahlı İnsansız Hava Araçlarını (SİHA) alacağını duyurmuştu.

Geçtiğimiz ekim ayında ise 6 adet Bayraktar TB2, Polonya Silahlı Kuvvetleri tarafından teslim alınmıştı. Anlaşmanın toplam hacmi ise 270 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

- Turkish Aerospace -spot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika