spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Başbakan, THY’yi övgü dolu sözlerle anlattı

Seçtiklerimiz

İstihdam noktasında çok daha farklı bir süreci başlattık. Bayatlayan bir teknoloji vardı. Şimdi ise yarışan bir teknolojiyi ülkemize kazandırdık´´ dedi.

Başbakan Erdoğan, Karadağ Başbakanı Igor Luksiç ile düzenlediği ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, bir soru üzerine, Türkiye ve Karadağ´ın şu andaki mevcut yönetimleri açısından siyasi kanaatlerinin ve siyasi hedeflerinin örtüştüğünü söyledi.

Başbakan Erdoğan, ´´Sivil havacılık ve havacılık alt yapısıyla ile ilgili imzalanan anlaşma ne içeriyor ve Niksiç Demir Fabrikası´ndan haberdar mısınız?´´ sorusuna şu yanıtı verdi:

´´Sivil havacılık alanında ilgili bakanlıklarımız kendi aralarında bu görüşmeleri yapacaklar. Bunun içinde tabii alt yapı alanında yatırımlar olabileceği gibi, bu alanda bizim her iki hava kuruluşumuz bu konuda ortak adım atabilir ki Balkanlar´da bu adımları attık, atmaya devam ediyoruz. Ama sivil havacılık zaten ağırlıklı olarak bir altyapı adımıdır. Bu altyapı noktasında da ilgili bakanlıklarımızın görüşmeleriyle tabii ihtiyaç nedir, ne değildir, bunların doğrusu ben özellikle Karadağ açısından bilemiyorum. Ama bizim güçlü bir sivil hava havacılık örgütümüz var.

Ayrıca THY çok çok güçlü. Dünyada ilk yedi içindeyiz. Böyle bir yapıya sahibiz. Gerek filosuyla gerek tamir bakım atölyeleriyle böyle bir noktada olan bir filoya sahibiz, böyle bir kuruma sahibiz. Tabii bunun yanında da yine aramızdaki bu ilişkilerin gidiş gelişler noktasında halkların kaynaşması açısından çok büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum. Turizm noktasında ciddi bir sıçramayı getireceğine inanıyorum. Bu noktada da karşılıklı bir özgüvenin olduğunu görüyorum.

Niksiç Demir Fabrikası´nı görmedim, bilmiyorum. Bu konuyla ilgili olarak İstanbul çalışması ve yatırımcılarımızı oraya teşvik etmek suretiyle zaten giden

yatırımcılarımızın orayı görmesi söz konusu. Fakat burada önemli olan şu biz Türkiye olarak özelleştirmede önemli kazanımlar elde ettik ve inanıyorum ki Karadağ bu noktada elinde tuttuğu imkanlar varsa bunları özelleştirmesi kendisine çok şey kazandıracaktır. Bu özelleştirme uluslararası sermayenin girişini sağlayacağı gibi bir de ülkeye çok şeyler, vergi noktasında kazandırabileceği gibi teknolojiyi de getirecektir.

Biz dönemimiz içerisinde özelleştirmeyle gerçekten zarara girmiş olan birçok devlet kuruluşunu kara geçirdik. İstihdam noktasında çok daha farklı bir süreci başlattık. Bayatlayan bir teknoloji vardı. Şimdi ise yarışan bir teknolojiyi ülkemize kazandırdık. Adeta bizim fabrikalar mezarlığa dönüşmüştü. Artık buralarda tamamıyla birinci sınıf teknoloji ülkemize girer hale geldi. Böyle bir teknolojik sıçramayı yakaladık. Şu anda da bu artık rekabet halinde devam ediyor."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika