spot_img
spot_imgspot_img
12.9 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Nisan 2024

Bakan Kılıç Samsun’da fakülte temeli attı

Seçtiklerimiz

Bakan Suat Kılıç’ın memleketi olan Samsun’un 19 Mayıs ilçesine yapılacak olan OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Ballıca Kampüsü’nün temel atma törenine Bakan Suat Kılıç’ın yanı sıra, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Çağatay Kılıç, Tülay Bakır, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Alkan, Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Doğru, 19 Mayıs İlçe Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, daire müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Suat Kılıç, törende yaptığı konuşmada, "19 Mayıs ilçemiz Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu’na kavuştu. Şimdi 19 Mayıs’ı fakülteye kavuşturacak olan adımı atıyoruz. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, burada meteoroloji mühendisleri yetişecek, uçak mühendisleri yetişecek ve bu bölge Türkiye’nin sayılı nitelikli uçuş eğitim merkezlerinden biri haline gelecek. Hayal demeyin, rüya demeyin. Zira, rüyası görülmeyen hayal olmaz, hayalsiz proje olmaz, projesiz eylem olmaz. Her bir adımda bir bereket var. Allah utandırmasın. Geceleri gündüzlere katarak çalışıyoruz" dedi.

Her açılan fakülte ile OMÜ’nün büyüdüğünü belirten Kılıç, "Bu büyümenin neticesi ne olacak? Bu büyümenin neticesi Samsun’da yeni bir devlet üniversite kurmak olacak. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne öğrenci yurtları yapmaya devam ediyoruz. Şu anda OMÜ kampüsü içinde, Tıp Fakültesi’nin en ilerisinde bin kişilik yeni bir öğrenci yurdunu bitirmek üzereyiz. Çok hızlı bir şekilde başladık ve çok hızlı bir şekilde bitirme aşamasına getirdik. İlk bitireceğimiz bu yurt kız öğrenci yurdu olacak. 2012 yatırım programı kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ve merkez kampüsüne 2 bin kişilik iki yeni yurt daha inşa ediyoruz.

Yatırım programına bunları dahil ettik. Buradaki fakülte ve yüksekokulunun yurda ihtiyacı var. 19 Mayıs’a 400 kişilik bir yüksek öğrenim öğrenci yurdunu yapacağız. Bugün burada atacak olduğumuz temel benim açımdan ayrı bir duygusallığın eseridir ve neticesidir. Bu sahiller, ağaçların ötesindeki deniz, benim çocukluğumdan itibaren bisikletle, traktörle gelip denizine girdiğim sahillerdir. Çocukluğumun geçtiği yerdir burası. Baba ocağıdır, baba toprağıdır.

Bu coğrafyaya, bu memlekete, bu millete bu hizmeti yapmış olabilme imkanı bulmaktan dolayı son derece gururluyum, bahtiyarım, mutluyum" diye konuştu.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne yeni bir fakülteyi kazandırmanın heyecanı içersinde olduklarını ifade ederek, "Bu fakülte ülkemizin havacılık sektörünün ihtiyaç duyacağı önemli bir fakülte. Burada havacılık ve uzay bilimlerinin konuşlandırılmış olmasının özel bir anlamı var. Çünkü bu bölgede daha önceden havacılık faaliyetleri yapılmış, ancak havacılık faaliyetlerinin sürdürebilmiş olabilmesi için mevcut alanın ihtiyaca cevap vermediğini de biliyoruz.

Bu kapsamda Samsun İl Özel İdaresi’nin Maliye Bakanlığımız ile yapılan çalışmalar sonucunda yaklaşık olarak 85 bin 300 metrekare alan tahsis edilmiştir. Sportif amaçlı sivil havacılığın geliştirilmesi için ve desteklenmesi için gençliğin kötü alışkanlıklardan kurtulmasına yönelik sosyal etkinlik ve hizmetlerde kullanılmak üzere bu alan 2009 yılında İl Özel İdaresi’ne tahsis edilmiştir.

İl Özel İdaremiz bu alanda uçak pisti, taksi yolu ve apron inşaatının ihalesini gerçekleştirmiştir. Şu ana kadar işi yüzde 70’lik kısmı tamamlanmıştır. Önümüzdeki süreçte hava şartları da müsaade ettiği takdirde, yaza kadar en kısa zamanda bu inşaat tamamlanacaktır. Bu inşaatlarının yapılmasında İl Özel İdaresi’nin bütçesinden herhangi bir harcama yapmadan bu çalışmalarını yürütüyoruz. Bu kaynak, Sayın Bakanımızın katkılarıyla 2 milyon TL Özel İdaremize aktırıldı harcanmak üzere. Yeni gelecek olan 3 milyon TL bu amaç için harcanacak. Bölgemizde bu havaalanının tamamlanmasın için 5 milyon TL bir yatırımı tamamlamış olacağız. Burada hem üniversitemizin faaliyetlerine fırsat vereceğiz hem de sivil havacılık alanında faaliyet gösteren Türk Hava Kurumu başta olmak üzere ilgili sivil hava kurumu anlamında faaliyet gösteren derneklerimize de bu anlamda katkı sağlanacaktır" diye konuştu.

"Bu kampüsü üniversitemize tahsis edilmesini sağlayan Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç’a teşekkür ediyorum" diyerek sözlerine başlayan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Hüseyin Alkan ise şunları söyledi:

"Şuan temelini atacağım bu kampüs alanında, 14 bin metrekarelik kapalı alanın bulunan eğitim binasında Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’yle birlikte Sivil Havacılık Yüksekokulu eğitimini sürdürecek. Ayrıca, havacılık ve uzay bilimleri araştırma ve uygulama merkezi de kurulmuş durumda.

Bu da burada bilimsel araştırmalar yapılacak olan merkez olarak faaliyetini devam ettirecek. Üniversitelerin birinci amacı bilim üretmek, bu bilimi yaymak ve aynı zamanda eğitim yapmaktır. Eğitim de özellikle ülkenin ihtiyacı olan elemanları yetiştirmeye yönelik olmalıdır. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak bu ülkeyi kendimize prensip edindik. Özellikle yeni açtığımız bölümlerin tümü ülkenin ihtiyacına yönelik ve istihdam edilebilir alanlara yöneliktir.

Bu kampüs ülkemizin hatta dünyanın çok ihtiyacı olan pilotları, havacılık elamanlarını, havacılık ve uzay mühendislerini yetiştirecek. Hem de halka burada açtığı kurslarla hizmet verecek. Öte yandan yine buradaki eğitim binasında, özellikle havacılık ve uzay bilimleri merkezi Türkiye’nin ihtiyacı olan Ar-Ge çalışmalarını başlatacak. Burayı inanıyorum ki çok önemli bir merkez haline getirecek. Bizim Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak hayalimiz büyük."

Konuşmaların ardından Bakan Suat Kılıç ve beraberindekiler, birlikte butona basarak fakültenin temelini attılar.

BAKAN KILIÇ’TAN KIZININ TAYİNİNİ İSTEDİ

Bakan Suat Kılıç’ın oturduğu protokol alanına gelen ve Samsun’un Canik ilçesi Belediyeevleri Mahallesi’nde ikamet ettiğini söyleyen 60 yaşındaki Dursine Kadı, Bakan Kılıç’ın yanına gelerek, İstanbul’da ebe olan kızının tayininin Samsun’a yapılmasını istedi. Bakan Suat Kılıç’a mektup veren Dursune Kadı’ya, Bakan Kılıç yapabileceği bir şey varsa yapmaya çalışacağını söyledi. Kızının 3 çocuğunun olduğunu, 3.5 yaşındaki toruna Samsun’da kendisinin baktığını belirten Dursune Kadı, "Bakan beyden yardım istedim. O da yapabileceği bir şey varsa yapacağının söyledi" dedi. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika