spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Çarşamba, 4 Ekim 2023

Avrupa Hava Trafiği Felç!

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

İzlanda’da geçen ay patlayan tehlikeli yanardağda ikinci bir  patlamanın meydana gelmesiyle ortaya çıkan kül bulutu, İngiltere’nin  hava sahasının kapanmasına neden oldu.
       
        İngiliz Hava Trafik Kontrol Servisi (NATS), ülkenin hava sahasının en  erken saat 18.00’e (TSİ 20.00) kadar kapalı olacağını duyurdu.
       
        NATS, kül bulutunun uçakların motorlarına zarar verebileceği ve görüş  mesafesini engellediği için bu kararı aldı. Patlama sonucu oluşan dev  kül bulutu nedeniyle ülkede bu sabah saatlerinden itibaren çok sayıda  hava alanı kapatılmış, uçuşlar iptal edilmişti.
       
        Alınan  kararla, İngiltere’nin en büyük hava alanı Heathrow başta olmak üzere  Gatwick, Luton, Stansted hava alanları ile Glasgow, Edinburgh,  Manchester, Belfast ve Newcastle gibi hava alanlarındaki uçuşlar,  karşılıklı olarak en erken bugün akşamüstüne kadar yapılmayacak.
       
        THY  uçuşları iptal

       
        Alınan bilgiye göre, İzlanda’daki  yanardağın patlaması sonucu ortaya çıkan kül bulutları, İngiltere başta  olmak üzere İsveç ve Norveç hava sahasında etkili oldu. Bu nedenle  İngiltere, İsveç ve Norveç’e uçak seferleri yapılamıyor. THY ile British  Airways’in İstanbul-Londra uçuşları karşılıklı olarak iptal edildi.
       
        Meteoroloji yetkilileri kül bulutunun ülkeyi terk etmesinin birkaç  gün alabileceği tahmininde bulunuyor. Yetkililer, İngiltere’ye seyahat  edecek yolculara, uçuşlarıyla ilgili önceden bilgi almaları tavsiyesinde  bulunuyor.

       


        İrlanda:

        İrlanda’da da 100’den fazla uçuşun iptal edildiği bildirildi.  İrlanda’nın hava yolu şirketlerinden Ryanair, bugün yerel saatle  09.00’dan itibaren İngiltere’deki hava limanlarıyla bağlantılı uçuşlara  izin verilmediğini; İsveç, Norveç ve Danimarka uçuşlarının da  durdurulduğunu bildirdi.
       
        Aer Lingus havayolu şirketi de,  Dublin, Cork, Shannon, Belfast ve Londra yakınlarındaki Gatwick hava  limanlarıyla bağlantılı uçuşlarında aksamalar olacağını doğruladı. Hava  trafiğindeki sorunlar nedeniyle İrlanda-İngiltere uçuşları iptal edilen  yolcuların, iki ülke arasında sefer yapan feribotlara yöneldiği  belirtiliyor.
       
        Norveç:
        Norveçli havacılık  yetkilileri, kuzeyde Bodoe ile Tromsö arasındaki hava sahasının  kapatıldığını, bu önlemin daha güneydeki Trondheim’de de uygulanmasının  düşünüldüğünü duyurdu.
       
        Finlandiya:
        Finlandiya’nın, İzlanda’daki yanardağ patlamasının neden olduğu kül  bulutu nedeniyle kuzey hava sahasını kapattığı bildirildi. Ülkedeki  havaalanlarının idaresinden sorumlu Finavia adlı kuruluştan yapılan  açıklamada, kül bulutunun hava trafiği açısından risk teşkil etmesi  yüzünden kuzeydeki hava sahasının kapatıldığı, bu önlemin yarın yerel  saatle 15.00’e kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

       

İsveç:
        Kül bulutunun İsveç hava sahasına  ulaşması nedeniyle ülkenin kuzeyindeki Skellefteo, Luleo ve Kiruna’dan  yurt içi seferler yapılamıyor. Bu seferlerin durması, ülkenin diğer  havaalanlarındaki uçuşlarda da aksamalara yol açıyor.
       
        Danimarka:

        İzlanda’da faaliyete geçen yanardağın  püskürttüğü küllerin hava sahasını etkilemesi nedeniyle Danimarka da  hava sahasını kapatma kararı aldı.
       
        Danimarka hava sahasını  yöneten Naviair şirketinden yapılan açıklamaya göre, ülkenin kuzeybatı  hava sahası TSİ 13.00’da kapatılacak. TSİ 19.00’da ise tüm Danimarka  hava sahası kapatılmış olacak.
       
        İspanya:
        İspanya’daki havaalanlarını yöneten Aena adlı kuruluştan yapılan  açıklamada, İspanya çıkışlı en az 40 İngiltere ve İrlanda uçuşu ile bu  ülkelerden İspanya’ya yapılacak 34 uçuşun iptal edildiği, bu sayıların  muhtemelen artacağı bildirildi. Paris’teki Roissy havaalanı çıkışlı,  Londra, İskoçya, Kopenhag ve Oslo uçuşlarının bugün öğle saatlerinden  itibaren iptal edildiği açıklandı.
       
        800 kişi tahliye  edildi
       
        İzlandalı bilim adamları, patlama başlamadan  iki saat önce buzul yakınında sismik faaliyetin arttığı haberini vermiş,  bölgeden yaklaşık 800 kişi tahliye edilmişti.
       
        Yanardağ, 1821  yılından sonra yaklaşık 200 yıllık sessizliğin ardından ilk olarak 20  Mart’ta patlamıştı. İzlanda’nın güneyinde, altındaki volkanik oluşumun  190 yıl sonra harekete geçtiği Eyyafyallayöküll buzulu, İzlanda’nın  beşinci büyük buzulu.
       
        Buzulun altındaki volkan, İzlanda’nın 9.  yüzyılda kurulmasından bu yana 5 kez patladı.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika