spot_img
spot_imgspot_img
15.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

ATM, 20 yıllığına Zanzibar havalimanını işletecek

Seçtiklerimiz

Dalaman Havalimanı’nı işleten ATM ile iki Türk şirketi, oluşturdukları konsorsiyumla Tanzanya’nın cennet adası olarak bilinen Zanzibar’ın havalimanını yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirmek için kolları sıvadı. 40 milyon dolara mal olacak projeyle Türk şirketleri havalimanını inşa ettikten sonra 20 yıllığına işletme hakkına sahip olacaklar.

20 yılın ardından 10 yıllık süre uzatımına gidilme hakkı da yine Türk şirketlerinin elinde bulunuyor. Zanzibar Cumhurbaşkanı Dr. Ali Mohamed Shein’ın aybaşında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette imzalanan iyi niyet anlaşmasına göre, Tanzanya’ya bağlı adanın ilk yap-işlet-devret projesini Türk şirketler hayata geçirecek. Alınan bilgilere göre Tanzanya’ya bağlı olan ancak yönetimini kendisi üstlenen Zanzibar Adası parlamentosu vekilleri şimdiye kadar ilk kez yapişlet- devret modeliyle bir projeye izin vermek için bu ay içerisinde görüşmelere başlayacak. Parlamento kararının ardından 1 ay içerisinde Türkiye’den heyetlerin de katılmasıyla resmi imzanın atılacağı belirtiliyor.

ZANZİBAR’A YILDA 500 BİN TURİST GİDİYOR

Afrika’nın doğusunda bulunan Tanzanya’nın Zanzibar Adası hindistancevizi ağaçlarıyla çevrelenen beyaz kum ve turkuaz rengi deniziyle henüz keşfedilmediği için çok fazla turist çekemiyor. Buna rağmen adanın başlıca geçim kaynağı turizm. Adayı yıllık olarak 500 bin turist ziyaret ediyor. Hükümet havalimanı başta olmak üzere turizm tesislerinin yenilenerek ziyaretçi sayısını artırmak için bu yıl harekete geçme kararı aldı. 

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika