spot_img
spot_imgspot_img
18.6 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

Atatürk Havalimanı’nda Kelebek Sergisi

Seçtiklerimiz

Lepidopterist (Pul Kanatlı Uzmanı) Oktay Onaran’ın kelebek koleksiyonundan oluşan ‘Kozanın                Dönüşümü’ adlı sergi, Atatürk Havalimanı                Dış Hatlar Terminali’ndeki TAV Galeri’de açıldı. Sergisinin açılışında                konuşan Onaran, 5 kıtadan elde ettiği 30 bin civarındaki kelebek koleksiyonundan 100’ün üzerinde türden yaklaşık 15 bininin sergide yer aldığını kaydetti.
       
        Onaran, doğanın bir mucizesi olan kelebeklerin son 50 yılda ekolojik dengedeki bozulmadan dolayı büyük bir hızla yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını ancak son yıllardaki önlemler sayesinde popülasyonunun hızla çoğaldığını söyledi.

       


       
        Türkiye’de lebidopterist sayısının oldukça az olduğuna dikkati çeken Onaran, bu tür sergilerin kelebeklere olan ilginin artırılmasını amaçladığını ifade etti.

       


       
        Onaran, sergide yer alan en pahalı türün 600 dolar civarındaki fiyatıyla ‘Red Propuna’ cinsi kelebek olduğunu söyledi. Diğer canlılarla kıyaslandığında yaşam süresi oldukça kısa olan kelebeklerden doğal yollarla ömürlerini tamamlayanları bir araya getirdiğini anlatan Onaran, 43 kelebek tablosundan oluşan seçkinin Türkiye’nin en büyük havalimanında                yolcularla buluşmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.

       

       


       
        Onaran, serginin ziyaretçilerinin, kelebeklerin çok yönlü ve gizemli dünyasına sürükleneceğini kaydetti. ‘Kozanın                Dönüşümü’ adlı sergi, bir ay boyunca                İstanbul Atatürk Havalimanı                Dış Hatlar Terminali’ndeki TAV Galeri’de ziyaret edilebilecek.
       

       

         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika