spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

Atatürk Havalimanı’nda engelliler için özel geçiş

Seçtiklerimiz

Yılda yaklaşık 38 milyon yolcuya hizmet veren Atatürk Havalimanı’nda engelli ve gazileri içeri kolay geçebilmeleri için business ve prime class yolcuların geçtiği kapıyı kullanmalarına imkan sağlandı.

Hizmetin açılışını Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, DHMİ İstanbul Başmüdürü Celal Özuğur ve TAV İstanbul Müdürü Kemal ünlü gerçekleştirdi. Atatürk Havalimanı’nın Türkiye’nin gurur kaynağı olduğuna dikkat çeken Mülki İdare Amiri Aydın, ‘Limana gelen yolcuların sayısı her geçen yıl yüzde 14 artış gösteriyor. 2011 yılında 37 milyon 300 bin yolcuyu ağırladık.

Her geçen gün büyüyen Atatürk Havalimanı’nda bütün yolculara nasıl daha kaliteli hizmet sunarız diye araştırma yaparken, hiçbir yazılı başvuru olmadan özellikle bedensel engelli ve gazilerimize ne tür bir kolaylık sağlarız diye kafa yormaya başladık. Sonuçta Prime Class ve THY’den first class, business class geçen yolcularımızın faydalandığı haklardan bedensel engelli ve gazi yolcularımızın da faydalanmasına karar verdik" dedi.

Bu kararın çok önemli bir adım olduğuna işaret eden Aydın, ‘Biraz da engelli ve gazilerimizi kendi yerimize koymamız lazım. Biz onların yerinde olsak sağlam insanlardan ne beklerdik diye düşünmek lazım. Bize hiçbir talep gelmeden bunu düşünerek engelli ve gazilerimize hızlı geçiş hizmetini başlattık. Bu hizmet sadece limana girişle sınırlı değil. Engelli ve gazi yolcularımız hem hızlı check-in işlemlerini hem de pasaporttan geçişi sıra beklemeden yapacaklar.

Engelli yolcularımıza toplum olarak sahip çıkmak hepimizin görevi. Ancak özellikle vatanımızı korumak için canlarını feda eden gazilerimiz için ne yapsak azdır.

Tıpkı ayakkabı ve kemer çıkarma olayını kaldırmamızın Türkiye’ye örnek olduğu gibi engelli ve gaziler için yaptığımız bu uygulamanın sadece ülkemize değil dünyaya örnek olacağına inanıyorum" diye konuştu. Vali Aydın Atatürk Havalimanı’nda ‘Open Gate" uygulamasına 15 Mart 2012’de geçileceğini, iç hatlardaki sıvı yasağının da 1 Mart’ta başlayacağını kaydetti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika