spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Arap koalisyonu: Husilere ait bomba yüklü İHA’lar imha edildi

Seçtiklerimiz

Yemen’de hükümet güçlerine destek veren Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonu, İran destekli Husilerin Suudi Arabistan’ın güneybatısındaki Abha Havalimanı yönüne gönderdiği bomba yüklü 3 İHA’nın imha edildiğini duyurdu.

Koalisyon güçlerinden yapılan açıklamada, Husilerin sivilleri hedef alarak uluslararası hukuku ihlal ettiği belirtildi.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere göre, açıklamada, Uluslararası Sana Havalimanı’ndan Abha Havalimanı’na doğru gönderilen bomba yüklü 3 İHA’nın etkisiz hale getirildiği, koalisyon güçlerinin sivilleri korumak için tehdit kaynaklarına karşı mücadele ettiği aktarıldı.

Husiler henüz konuya ilişkin açıklama yapmadı.İran destekli Husiler sık sık Suudi Arabistan’ın güney bölgelerini balistik füze ve İHA’larla hedef alıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika