spot_img
spot_imgspot_img
12.6 C
İstanbul
Salı, 27 Şubat 2024

Alitalia’yı almak isteyen en az beş şirket var

Seçtiklerimiz

2017’nin ilk çeyreğinde 200 milyon euro zarar eden ve mayısta kayyuma devredildikten sonra İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni’nin başında bulunduğu bakanlar kurulu onayıyla satışa çıkarılan Alitalia için bugüne kadar en az beş tâlip çıktı.
 
EasyJet, Aer Lingus’un sahibi IAG, Delta ve Air France gibi önemli havayolu şirketlerinden sonra İrlanda’nın düşük maliyetli havayolu taşıyıcısı Ryanair de Alitalia için satın alma teklifi hazırladığını doğruladı. Firmanın CEO’su Michael O’Leary, Ryanair’in 33 yıllık tarihi boyunca yapacağı en büyük ikinci satın almanın teklif detaylarını sonlandırmaya çok yakın olduklarını belirtti. Ryanair daha önce KLM firmasının düşük maliyetli iştiraki olan Buzz hava yollarını satın almıştı. 
 
Ryanair CEO’su Michael O’Leary, satın almanın gerçekleşmesi durumunda, pilot ya da kabin görevlileri de dahil olmak üzere işten çıkarma düşünmediklerini ancak personelin Ryanair’in değiştireceği istihdam şartlarını kabul etmesi gerektiğini vurguladı.
 
İrlandalı firma, Alitalia’nın marka ve uçuş rotasının değerli olduğunu ve Boeing ya da Airbus firmasından yeni uçaklar sipariş edebileceklerini belirtti. Ryanair böylelikle Alitalia’nın azımsanmayacak derecedeki kiralık uçak sözleşmelerini de iptal edecek.
 
Ryanair, dört sene önce rakibi İrlandalı Aer Lingus’u üç kez satın almak istemesine rağmen Avrupa Birliği tarafından engellenmişti. 
 
TOPLAM 94 NOKTAYA UÇUŞ
 
2016 yılında 22,6 milyon yolcu taşıyan Alitalia’nın filosunda 25 tanesi uzun menzil uçan 123 uçak bulunuyor.
 
İtalya’nın en büyük havayolu firması 68’i uluslararası olmak üzere toplam 94 noktaya uçuyor ve haftada 4 bin 200 sefer gerçekleştiriyor.
 
7 MİLYAR EURO DA KURTARAMADI
 
Operasyonlarına 6 ay daha devam edebilmesi için son olarak devletten 600 milyon euro acil kredi tahsis edilen Alitalia için İtalyan hükümetleri geçtiğimiz 10 yıl boyunca yaklaşık 7 milyar euro kaynak akıtsa da bu yeterli olmamıştı.
 
Kayyuma devrin ardından sunulan kurtarma planı kapsamında, firmanın 2014 yılında yüzde 49 hissesini alan Etihad da dahil olmak üzere çeşitli paydaşlardan alınacak 2 milyar euro karşılığında işten çıkarmalar ve personel maaşlarında kesinti teklif edilmişti. Öneri reddedilince iflas başvurusu yapılmasından başka çare kalmadığı açıklanmıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika